14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Rusza festiwal kina dokumentalnego. Co obejrzeć? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Już dzisiaj (11.05.2017) rusza 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity! Na otwarcie “Bez tytułu” Michaela Glawoggera i Moniki Willi. W programie premiery głośnych polskich filmów i kino VR

Filmem otwarcia będzie ostatni obraz Michaela Glawoggera: „Bez tytułu”, dokończony dwa i pół roku po jego tragicznej śmierci przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Monika Willi będzie gościem specjalnym seansu otwarcia dla publiczności 14. Millennium Docs Against Gravity, które odbędzie się 11 maja o godz. 19.30 w warszawskiej Kinotece. W polskiej wersji filmu usłyszymy głos Magdaleny Cieleckiej jako narratorki.

We wtorek 9 maja w siedzibie PAP-u odbyła się konferencja prasowa przed startem festiwalu. W tym roku Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy odbędzie się w pięciu polskich miastach. Premierowo festiwal odbędzie się w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur, 11-14 maja). 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 12 – 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni oraz 15-21 maja w Bydgoszczy. Na stronie docsag.pl są dostępne bilety na festiwalowe pokazy. Natomiast w kasach kin przy zakupie co najmniej 10 biletów obowiązują atrakcyjne pakiety zniżkowe.

Jakie filmy będą walczyć w Konkursie Głównym? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów. Jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska będzie wybierać pośród najnowszych, najwybitniejszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Fiction/Non-Fiction widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą aż 10 filmów – m.in. wspomniane „21 x Nowy Jork” i „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”) z Iggy’im Popem i Michelem Houellebeckiem.

Tomasz Wasilewski, który zasiada w jury konkursu wraz z Syllasem Tzoumerkasem oraz Martą Minorowicz, opowiadał podczas konferencji o fascynującym sposobie, w jaki fikcja przeplata się z rzeczywistością we współczesnym kinie dokumentalnym:

Dokument to medium, które dosięga prawdy i jest to bardzo często portret, który nie posiada iluzji. I to jest bardzo pociągające w dokumencie, a mnie te same rzeczy pociągają w fabule. I w fabule ich szukam. Zacząłem zauważać, że coraz więcej powstaje filmów, które są trudne do sklasyfikowania (...). One stoją gdzieś pomiędzy fabułą i dokumentem. Ta płynna granica jest fascynująca. Ja jako widz wychodzę z fabuły, wchodzę do dokumentu i tak naprawdę nie wiem, gdzie ta kreacja się zaczyna i gdzie kończy. To kino mnie bardzo dotyka i opowiada o ważnych rzeczach. Oglądanie filmów w tym konkursie będzie ciekawą przygodą.

Konkurs Fiction/Non-Fiction zapowiada zwiastun kosmicznego "MappaMundi" Bady Minck [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). - Będzie to pierwsze na taką skalę mobilne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce, podczas festiwalu filmowego. Chwilę później ta technologia będzie też prezentowana na festiwalu w Cannes – opowiadał Jan Szczyciński z firmy World of VR, która zapewnia na Millennium Docs Against Gravity filmy oraz sprzęt VR. W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni będzie można „przeżyć” siedem filmów VR. Zaprezentujemy serię najlepszych filmów zrealizowanych w technice 360 stopni z całego świata, w tym jeden film z Polski - mówił Szczyciński. Specjalne pokazy kina VR odbędą się we Wrocławiu 14 maja, w Warszawie 19 - 20 maja oraz w Gdyni 21 maja. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy – więcej na docsag.pl/kinoVR

Światowe premiery polskich filmów

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć premierowo film „Punkt krytyczny. Energia odNowa” Łukasza Bluszcza - pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatycznych i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Wiedzieliśmy, że robimy film na ważny temat, jednak mieliśmy świadomość, że powstało już całkiem sporo filmów o zmianach klimatu – reżyser zdradził okoliczności powstawania filmu podczas konferencji. - To są często wielkie, międzynarodowe produkcje. Od początku wydawało się nam, że musimy zrealizować projekt, który postawi Polskę w centrum. Oczywiście musieliśmy mieć globalne odniesienia (…), ale one zawsze były filtrowane przez Polskę i wątki dotyczące np. polskiego górnictwa czy polskiej energetyki odnawialnej - podkreślał Łukasz Bluszcz.

Hardkorowa podróż i opętani przez duchy szamani [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Polską premierę będzie miał również „Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego - dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką, acz burzliwą historię jednego z pierwszych niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego na początku lat 90. za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. “Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały to fascynujący portret światowej sławy saksofonisty jazzowego z Trójmiasta - Mikołaja Trzaski.

Podczas 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Againsty odbędzie się także światowa premiera filmu „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka, przedstawiającego sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.