"Epidemia". Miasteczko skazane na śmierć [RECENZJA]

Nierozsądny szmugler przywozi do USA małpkę zainfekowaną śmiertelnym dla ludzi wirusem – wkrótce w miasteczku Cedar Creek wybucha epidemia.

NASZA OCENA: 7/10

W Zairze kilkukrotnie dochodziło do wybuchów małych ognisk epidemii wirusa Ebola, wszystkie zostały w porę opanowane. Wirus jednak przetrwał, zmutował, a jego nosicielem została mała małpka, która wpadła w ręce przemytnika. Za jego sprawą wylądowała w USA, w kalifornijskim miasteczku Cedar Creek. W miasteczku wybuchła epidemia, armia otoczyła Cedar Creek szczelnym kordonem. Wojsko podobno posiada antidotum, ale nie zamierza go użyć, cała nadzieja więc w epidemiologu Samie Danielsie, który ma zresztą bardzo osobisty powód, by jak najszybciej opracować szczepionkę…

W latach 1994-96 w Afryce doszło do kilku epidemii gorączki krwotocznej – film Wolfganga Petersena miał premierę w roku 1995 i chyba dlatego odniósł tak wielki sukces finansowy. Dziwnym zrządzeniem losu w 20 lat po premierze temat znów był (i wciąż jest) na topie… „Epidemia” może i jest obrazem bardzo schematycznym, nakręconym ściśle według reguł gatunku (choć scenariusz powstał na podstawie powieści Richarda Prestona), nie mogącym szczególnie zaskoczyć (zoolodzy wyśmiali zaś fakt, że przemytnik przywozi z Afryki… kapucynkę, a więc małpkę z Ameryki Południowej!), ale sama choroba i temat walki z nią wciąga, a bohaterowie stają się nam z każdą sekwencją bliżsi: temat jest po prostu żywy, wciąż aktualny, jeszcze niedawno i polskie szpitale przygotowywały wszak awaryjne plany, jeśli wykryty zostanie wirus Ebola (w filmie zmutowany wirus nosi nazwę Motaba)… Tutaj w tle, oprócz wiodącego wątku prób znalezienia antidotum, mamy też wątek miłosny i spiskową teorię o mrocznych sekretach amerykańskiej armii, eksperymentującej w pewien sposób dla własnych celów na niewinnych obywatelach. Sprawnie to wszystko połączono, Petersen zadbał o odpowiedni rozmach, przyzwoicie wypadli aktorzy na czele z Dustinem Hoffmanem w roli Sama Danielsa (aktor zastąpił w ostatniej chwili Harrisona Forda).

Beata Cielecka

"Epidemia" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.