"Ława przysięgłych". Manipulowanie ławą przysięgłych [RECENZJA]

Wdowa po zastrzelonym mężczyźnie pozywa producentów broni – wyrok zależy od decyzji ławy przysięgłych, którą manipuluje adwokat oskarżonych.

NASZA OCENA: 7/10

Mąż Celeste zginął od kuli niezbyt zrównoważonego człowieka (a wraz z nim śmierć poniosło jeszcze 10 innych osób). Wdowa zaskarża firmę produkującą broń o to, że świadomie nie przestrzega przepisów określających zasady sprzedaży swych produktów. Jej adwokatem zostaje idealista Wendell, firmę reprezentuje zaprawiony w bojach Rankin. Drugi z prawników szybko kompletuje dane o członkach ławy przysięgłych, co pozwala mu na manipulację i zwiększenie szans na zwycięstwo. Pewnego dnia Rankin dostaje od jednego z członków ławy, przewodniczącego Nicholasa i jego dziewczyny, propozycję: za konkretną sumkę wynik będzie zgodny z jego oczekiwaniami. Doświadczony prawnik odnosi się do niej podejrzliwie i ma rację: okazuje się, że identyczną propozycję złożono Wendellowi…

Ekranizacja powieści Johna Grishama pod tym samym tytułem, z doborową obsadą: przewodniczącego ławy i jego dziewczynę zagrali John Cusack i Rachel Weisz, Wendella Dustin Hoffman, a Rankina Gene Hackman! Oprócz nich na ekranie zobaczymy też Bruce’a Davisona czy Jennifer Beals. To oczywiście dramat sądowy, firmowy produkt Grishama – na podstawie jego powieści nakręcono „Klienta” czy „Firmę”. „Ława przysięgłych” koncentruje się dla odmiany nie na adwokatach, a na członkach wspomnianego organu, a także na tym, w jaki sposób obie strony procesu starają się dobrać ludzi wydających wyrok, w jaki sposób można nimi manipulować. To samo w sobie bardzo ciekawe, natomiast poświęcono temu tematowi zbyt wiele czasu, zbyt mało zostawiając na popisy prawników, przedstawienie sprawy. W efekcie po udanym początku następuje długie wprowadzenie przedstawiające ławę przysięgłych i dopiero po mniej więcej godzinie coś zaczyna się na serio dziać. Pierwsza część filmu może jednak kogoś oczekującego wartkiej akcji nieco znużyć. Z pewnością jednak narzekać nie będą fani dramatów sądowych i twórczości Grishama, może nie jest to poziom „Firmy”, ale „Ława przysięgłych” to i tak porządne kino.

Beata Cielecka

"Ława przysięgłych" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.