Powstanie Warszawskie w TVP [PLAN TRANSMISJI]

Kilkadziesiąt pozycji na antenach Telewizji Polskiej upamiętni 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla TVP to nie tylko wyraz hołdu dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla współczesnych Polaków.

Filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, debaty wybitnych publicystów i historyków, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje, wywiady i relacje reporterskie – to gatunki, które TVP pokaże w ramach opowieści o 63 powstańczych dniach. Kamery TVP będą towarzyszyły uroczystościom i spotkaniom związanym z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego od ostatnich dni lipca aż do 2 października, gdy nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego i symboliczne zakończenie obchodów.

1 sierpnia

TVP1

„Powstańcy czasu pokoju” - godz. 8:40
Film przedstawia główne założenia konkursu o Nagrodę im. Jana Rodowicza Anody i pokazuje jego laureatów poprzez pryzmat wartości, którym był on wierny. Producentem obrazu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Godzina „W” - godz. 9:30
Dramat zrealizowany na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego.

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” - godz. 20:25
W ramach tej akcji muzycznej mieszkańcy Stolicy – wraz z solistami Klementyną Umer, Wojciechem Myrczkiem i Piotrem Pieronem oraz z chórem kameralnym Gregorianum i instrumentalistami pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora – będą śpiewać powstańcze pieśni.

„Powstanie Warszawskie” - godz. 21:45
Film Jana Komasy anonsowany jako „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non-fiction". Film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny.

TVP2

„Roznosiciele radości” o młodych „listonoszach” - godz. 16:45
TVP2 przypomni dokument Krzysztofa Rogulskiego Harcerskiej Poczty Polowej.

„Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh” - godz. 23:30
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów - Smolika. Artyści zaproszeni do tego wyjątkowego projektu zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym, dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim.

TVP INFO

Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego
Składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego AK – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68), uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz „Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza - godz. 12:00 Składanie wieńców, następnie – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Placu Zamkowym, przy pomniku Gloria Victis.

TVP3

„Kto dziś pamięta o Kolumbach” - godz. 6:00 i 16:30
Opowieść o fenomenie powieści Romana Bratnego i serialu Janusza Morgensterna. O godz. 12:40 (powt. 00:35) TVP3 przedstawi reportaż „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, ukazujący wielki wkład kobiet w ten zryw wolnościowy. Kobiety stanowiły około 22 proc. uczestników Powstania Warszawskiego i były zaangażowane niemal we wszystkie sfery podziemnej działalności, nie tylko jako łączniczki czy sanitariuszki.

„Dzień z życia Wacława G” - godz. 23:45
Film dokumentalny Andrzeja Sapiji, w którym jego bohater – Wacław Gloth-Nowowiejski snuje opowieść o okolicznościach wybuchu Powstania, powstańczych walkach i smutnej powojennej rzeczywistości.

TVP Polonia

„Miasto ruin” - godz. 6:55
Głośny film dokumentalny (reż. Damianm Nenow) wstrząsający obraz umarłego miasta widzianego z pokładu Liberatora.

„Listy z barykady” - godz. 11:00
Dokument Ewy Żmigrodzkiej, dramatyczną opowieść o listach, które podczas Powstania pisali żołnierze i ludność cywilna do swoich bliskich. Roznosili je kilkunastoletni harcerze, nie raz płacąc życiem za swoją misję.

„Polska i świat z historią w tle – Warszawianka” - godz. 16:35
Reportaż Aliny Czerniakowskiej o losach Hanny Szczepanowskiej: harcerki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźnia obozu w Ravensbrück, społecznika.

„Krótka historia - 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego” - godz. 16:50 (powt. 2 sierpnia o 10:55)
Dr Andrzej Smoliński jako główną przyczynę wskazuje czynnik polityczny, czyli opór Państwa Podziemnego przeciwko polityce sowieckiej, prowadzonej na ziemiach już zajętych przez armię radziecką, jak i polityce Stalina wyrażonej w powołaniu w Moskwie PKWN jako jedynej władzy reprezentującej Polaków. Przypomina, że emisariusz państw zachodnich Jan Nowak Jeziorański ostrzegał, że nie będzie pomocy aliantów w przypadku wybuchu Powstania i stwierdza, że politycznie Powstanie Warszawskie było wymierzone przeciwko komunistom, a wojskowo – przeciwko okupantowi niemieckiemu.

TVP Historia

„Powstańcy - Dzień 1” - godz. 6:40
To początek 63-odcinkowego cyklu o Powstaniu Warszawskim, którego emisja zaplanowana została na czas od 1 sierpnia do 2 października br. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń sprzed 72 lat. Najważniejsze zwycięstwa, najbardziej dotkliwe klęski, wysiłek żołnierza i nadzieje dowództwa.

„Odważyć się być wolnym” - godz. 12:30 Głośny dokument Zofii Kunert zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Spór o historię - Powstanie Warszawskie - klęska bohaterów?” - godz. 13:25
Z udziałem publicysty Tomasza Łubieńskiego, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego.

„Morowe panny” - godz. 17:01
Koncert zrealizowany z okazji 68. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Czas honoru – Powstanie” - godz. 18:00
Odc. 1 "Jeszcze nie dziś" Ostatnie dni lipca 1944 roku. Przez Warszawę ciągną wynędzniali niemieccy żołnierze powracający z frontu wschodniego. Powstanie wisi w powietrzu. Warszawska młodzież rwie się do walki.

„Bitwę o Polskę” - godz. 19:00
Adresowany do młodych widzów program historyczny mówiący o storpedowanych przez Powstanie Warszawskie politycznych planach Stalina.

„Umrzeć za Warszawę” - godz. 19:35 Dokument polsko-francuski, którego tematem są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań zbrojnych oraz życia codziennego mieszkańców walczącej stolicy.

„Powstanie Warszawskie” - godz. 23:15
„Pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non - fiction", wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na zakończenie dnia Antena przygotowała dokumenty ukazujące losy trzech żołnierzy Powstania: poety i dziennikarza Zbigniewa Jasińskiego („Krwią i rymem. Opowieść o Zbigniewie Jasińskim”, godz. 00:55), Eugeniusza Ajewskiego („Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem”, godz. 01:25) a także Eugeniusza Lokajskiego („Z archiwum porucznika Broka”, godz. 01:55) – oszczepnika, olimpijczyka, uwielbianego przez młodzież nauczyciela wychowania fizycznego w stołecznym liceum Reya, w czasie Powstania – fotoreportera wojennego a w końcu - oficera łącznikowego kompanii ochrony sztabu.

2 sierpnia

TVP1

„Akcja pod Arsenałem” - godz. 23:10
Film ze znakomitymi kreacjami Ryszarda Gajewskiego – Aleksy Dawidowski „Alek”, Mirosława Konarowskiego - Tadeusz Zawadzki „Zośka", Cezarego Morawskiego – Jan Bytnar „Rudy”, Jana Englerta – Stanisław Broniewski „Stefan Orsza”, Zbigniewa Zapasiewicza – Stanisław Bytnar, ojciec „Rudego”. Film odtwarza autentyczne wydarzenia z okresu okupacji – słynną akcję Szarych Szeregów, podczas której uwolniono 25 więźniów przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha do więzienia na Pawiaku.

TVP3

„Żydzi w Powstaniu Warszawskim” - godz. 23:45
Dokument Anny Ferens i Anny Kowalewskiej Onaszkiewicz pt. Według oficjalnych szacunków, po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy nadszedł czas Powstania, wielu z nich postanowiło walczyć przeciwko Niemcom.

4 sierpnia

TVP3

„Baczyński” - godz. 23:45

Dokument fabularyzowany w reżyserii Kordiana Piwowarskiego pt. W roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wystąpił Mateusz Kościukiewicz, zaś rolę jego żony, Basi, reżyser powierzył Katarzynie Zawadzkiej. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i trwa do przedwczesnej śmierci poety w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

10 sierpnia

TVP1

„Odnaleziony walc” - godz. 21:30
Jest to opowieść o odzyskanej po 72 latach miłości łączącej dwoje uczestników Powstania Warszawskiego. Andrzej Budzyński, dziś 90-latek i Barbara Żugajewicz-Kulińska, obecnie 87-letnia, stracili ze sobą kontakt w czasie Powstania. Barbara myślała, że Andrzej nie żyje, Andrzej był pewien, że jego narzeczona zginęła. Po wojnie Andrzej wyjechał do USA, gdzie zrobił karierę naukową. Barbara została w Polsce, w swoim domu w Klarysewie pod Warszawą.

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Rita (gość)

    Ciekawe...czy tv zacznie obchody od "Apelu smoleńskiego"...

    01.08.2016 11:17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.