Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz w TVP

27 stycznia 2016 r. odbędą się obchody upamiętniające 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. TVP INFO i TVP Historia od godz. 12.20 będą transmitować uroczystości z miejsca zagłady. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Multimedia

TVP jak co roku przygotowała dla widzów wiele filmów dokumentalnych i reportaży poświęconych temu wydarzeniu. Najwięcej propozycji programowych przygotował kanał tematyczny TVP Historia. O godz. 11:10 pokaże film dokumentalny „Generałowie Hitlera - Canaris: szpieg” opowiadający historię Wilhelma Canarisa. Natomiast o godz. 16:50 „Dotknięcie Anioła” film Marka Tomasza Pawłowskiego o powstałym w 1938 r. Biurze Emigracji Żydów do Palestyny, które założył na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker wezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń. Zdjęcia do filmu nagrywane były w autentycznych wnętrzach Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa (w TVP1 1 lutego o 22.00). Po nim o 19:45 kolejny odcinek z serii „Generałowie Hitlera - Manstein: strateg”, a o 22:40 Antena wyemituje „Colette” - adaptację powieści Arnoszta Lustiga, czeskiego pisarza pochodzenia żydowskiego, byłego więźnia obozów w Terezinie i Auschwitz - Birkenau. Film dedykowany pamięci dwóch słowackich więźniów, Alfreda Wetzlera i Waltera Rosenberga (alias Rudolfa Vrby), którzy w kwietniu 1944 roku uciekli z Auschwitz i przekazali na Zachód świadectwo o hitlerowskich zbrodniach, znane jako Raport Vrby - Wetzlera.

Z kolei TVP1 o godz. 21:25 zaprosi na program Tomasza Sekielskiego „Po prostu”, w którym będzie on rozmawiał z byłymi więźniami obozu obecnie mieszkającymi we Francji, zaprezentuje też odtajnione francuskie archiwa z czasów II wojny światowej oraz poruszy temat francuskiego miasteczka, które nazywa się La Mort aux Juifs - Śmierć Żydom". (powt. w TVP1 02:50, TVP Polonia godz.23:40 - powt. 28.01.2016 godz.15:35). Natomiast TVP2 w cyklu „Świat bez tajemnic - Tajemnice III Rzeszy” pokaże od godz. 1.05 dwa odcinki serii „Prawa ręka Hitlera” i „Generał Hitlera”. Pierwszy film poświęcony jest osobie Reichsfuehrera SS, Heinricha Himmlera, który był pragmatycznym wykonawcą nazistowskich planów. Film opowiada o fascynacji Himmlera starożytnymi, pogańskimi rytuałami i tradycjami niemieckimi, okultyzmem, o jego trudnych relacjach z kobietami, o zaangażowaniu w tworzenie i rozbudowę SS oraz planach ludobójstwa na masową skalę. Drugi dotyczy innego niemieckiego generała Erwina Rommla, jednego z najbardziej tajemniczych postaci nazistowskich Niemiec; wątpliwego bohatera, nalegający na Hitlera, by zakończył wojnę. W TVP INFO o godz. 23.30 widzowie zobaczą rozmowę Krzysztofa Ziemca z Zofią Posmysz, byłą więźniarką hitlerowskich obozów koncentracyjnych, która w 1942 roku została aresztowana na podstawie donosu za kolportowanie ulotki Związku Walki Zbrojnej. Po sześciu tygodniach śledztwa w krakowskim więzieniu Gestapo została zesłana do KL Auschwitz - Birkenau. Przeżyła dwa miesiące kompanii karnej w Budach, dwa razy ratował ją od śmierci lekarz obozowy dr Janusz Mąkowski. Po wojnie była m.in. autorką scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV, reporterką redaktorką radiową. TVP Kultura zaprosi o godz. 20:25 na film „Więcej niż fikcja – Porządny” oparty o materiały oraz archiwalia film pokazujący biografię szefa SS. Film o pretensjonalności wojennego zbrodniarza i wyparciu przez niego jakiegokolwiek poczucia winy. Widzowie TVP3 obejrzą o 12:30 reportaż „Bogusia tańczy dla swoich” opowiadający historię „obozu cygańskiego” w obozie zagłady Auschwitz. W 1943 Niemcy przeprowadzili likwidację Zigeunerlager w Birkenau mordując w komorach gazowych 20 tys. ludzi. Wówczas uśmiercono wszystkich pozostałych przy życiu Romów i Sinti. Eksterminacja Cyganów przez III Rzeszę nazywa się w języku romskim Porajmos - Pochłonięcie lub Samudaripen, Kali Tra. Natomiast o 15:40 antena pokaże reportaż „Wyleczyć pamięć” o specjalistycznej przychodni przeznaczonej tylko wyłącznie dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych i historia dwóch byłych więźniów, którzy leczyli się przez lata w tej przychodni, a także historię lekarzy, którzy od lat sie nimi zajmowali.

Tematyka rocznicowa będzie obecna na antenach Telewizji Polskiej aż do 1 lutego br. W TVP Historia m.in. 28 stycznia o godz. 12.15 zostanie wyemitowany film biograficzny „Dzieci Ireny Sendlerowej” oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu". Który opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej ratującej dzieci z warszawskiego getta. A w TVP3 m.in. o 23:45 film dokumentalny „Brzostek: historia pewnego powrotu”. Z kolei 31 stycznia TVP Kultura zaprosi na „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, film fabularny inspirowany historią męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego. Natomiast 1 lutego o godz. 06:35 TVP1 wyemituje w ramach cyklu „Polscy bohaterowie wojenni” odcinek pierwszy zatytułowany: „Witold Pilecki. Ochotnik z Auschwitz”.

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.