"Son of a Gun". Tam, gdzie (nie) sięga ludzka lojalność [RECENZJA]

Główny bohater „Son Of A Gun”, młody kryminalista JR, aby przetrwać w więzieniu staje się lojalnym pomocnikiem znanego gangstera, a ten nie raz wystawi jego lojalność na próbę. Ale czy JR chce na zawsze zostać popychadłem szefa?

NASZA OCENA: 7/10

19-letni JR trafia na pół roku do więzienia za udział w pomniejszym przestępstwie. Przystojny chłopak z miejsca staje się celem ataków na tle seksualnym. Jego ratunkiem okazuje się Brendan Lynch, australijski wróg publiczny numer jeden, który zasłynął z licznych napadów z bronią w ręku. Pod opieką Brendana JR nic nie grozi, ale przestępca nie jest bezinteresowny – prosi chłopaka, aby przygotował jego ucieczkę z więzienia. Brawurowa akcja przynosi skutek, Brendan jest już pewien, że zyskał oddanego towarzysza i wtajemnicza JR w planowany napad na złoto warte wiele milionów.

Wielkoekranowy debiut uznanego twórcy krótkiego metrażu Juliusa Avery’ego (zasłynął nagradzanym „Kanistrem”) to połączenie kina więziennego z obrazami o gangsterach w starym stylu. Krytycy jednoznacznie porównywali obraz Avery’ego z dziełami Michaela Manna i to zestawienie z chociażby „Gorączką” jest jak najbardziej na miejscu: podobny klimat, czasem nieco senny, ale gęsty od emocji, podobny typ bohaterów, podobne kobiety, również wizualnie i muzycznie można znaleźć wiele nawiązań. To mocna, pełna brutalności opowieść o mistrzu i uczniu, o lojalności w przestępczym półświatku, granicach, po których przekroczeniu nie będzie już odwrotu. Film czasem traci tempo, a między bohaterami nie zawsze iskrzy, jak trzeba, ale „Son Of A Gun” to kino, które mimo kilku wad dobrze się ogląda – jest sprawnie opowiedziana historia, dobre aktorstwo (w roli Brendana pojawia się Ewan McGregor), kilka zwrotów akcji, nikt nie epatuje nie wnoszącymi nic efektami specjalnymi. Przedstawione w „Son Of A Gun” zdarzenia zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a główni bohaterowie mają swe realne pierwowzory, australijskich kryminalistów Brendena Abbotta i jego młodego pomocnika Brendana Berichona.

Beata Cielecka

"Son of a Gun" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.