"Soul Kitchen". Główna pozycja menu: radosna anarchia [RECENZJA]

Zaniedbywany przez właściciela lokal w Hamburgu nieoczekiwanie staje się kultowym miejscem spotkań i zabawy.

NASZA OCENA: 7/10

Grek Zinos prowadzi podupadającą knajpkę w Hamburgu. Nie ma specjalnego zmysłu do interesu, pogrąża się w długach, nachodzi go sanepid, na dodatek jego dziewczyna postanawia kontynuować przebojową karierę w Szanghaju. W tej sytuacji coraz bardziej załamany Zinos (a dojdą jeszcze kłopoty zdrowotne) daje możliwość wykazania się w knajpie swemu niezbyt odpowiedzialnemu bratu Illiasowi i kilkukrotnie zwolnionemu już kucharzowi-ekscentrykowi Shaynowi. O dziwo, klimat radosnej anarchii panujący w Soul Kitchen zaczyna się sprawdzać – ludzie przychodzą dla świetnej kuchni, koncertów, występów performerów. Knajpa staje się powoli miejscem kultowym.

Niemiecki film tureckiego reżysera Fatiha Akina o greckich emigrantach i kobiecie robiącej karierę w Chinach, w dodatku z knajpą nazywającą się jak przebój amerykańskiego zespołu The Doors (główny bohater nieprzypadkowo wygląda jak lider grupy, Jim Morrison) – prawdziwe multi kulti. O ile jednak w prawdziwym świecie średnio się taki układ sprawdza, w filmie funkcjonuje znakomicie: ekran aż kipi od energii, kultury mieszają się, egzotyka przenika się z niemieckim ordnungiem. Docenili to zresztą krytycy i festiwalowi jurorzy: „Soul Kitchen” miał dwie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej (w tym dla najlepszego filmu), wygrał też dwie nagrody na MFF w Wenecji (a była jeszcze nominacja do Złotego Lwa).

To wspaniale żywiołowa komedia pełna energetycznej muzyki, niezwykłych postaci drugoplanowych (dla samego kucharza Shayna, Turka, który znalazł w Niemczech swe powołanie, warto zobaczyć film Akina), pozornie nie zajmująca się poważnymi problemami. Asymilacja w innej kulturze, szukanie swego miejsca w życiu, odchodzące w niepamięć wartości rodzinne to tylko tło zwariowanych przygód Zinosa i spółki. Zdecydowanie bardziej liczy się muzyka, taniec, życie „tu i teraz”, spełnienie swych ambicji i marzeń, no i dobra kuchnia (a nie potępiany przez Shayna śmietnik w żołądku). Na ekranie smakuje to wybornie.

Beata Cielecka

"Soul Kitchen". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.