Sportowe rekordy. Gdzie jest granica możliwości człowieka?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Wyniki osiągane przez współczesnych sportowców są zbliżone do krawędzi ludzkich możliwości. Czy oznacza to koniec rekordów? Niekoniecznie. 

„Szybciej, wyżej, mocniej” - to dewiza ruchu olimpijskiego, której autorem jest żyjący w XIX w. dominikanin i nauczyciel Henri Didon. Ponad sto lat po jego śmierci hasło jest aktualne jak nigdy. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro sportowcy z całego świata zrobią wszystko, by po raz kolejny przełamać granicę ludzkich możliwości. Być o ułamek sekundy szybszym, skoczyć o centymetr wyżej czy rzucić minimalnie dalej niż rekordziści z przeszłości.  

Weźmy najbardziej prestiżowy wśród biegów sprinterskich dystans 100 m. Podczas igrzysk w Sztokholmie w 1912 r. Amerykanin Donald Lippincott ustanowił rekord świata wynikiem 10,6 s. Nieosiągalna, jak wydawało się przez lata, granica 10 s została pokonana dopiero w 1968 r. na igrzyskach w Meksyku przez Jima Hinesa. Urywać kolejne ułamki sekundy sprinterzy zaczęli dopiero w latach 80. Obecny rekord - 9,58 s - od 2009 r. należy do Usaina Bolta. Wynik Lippincotta w ciągu niespełna stu lat został poprawiony o ponad sekundę.  

Jamajczyk nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Od lat zapowiada, że stać go na wynik 9,4 s. A na 200 m może zejść poniżej granicy 19 s (obecnie jego rekord świata wynosi 19,19 s). Lepszej okazji niż ostatnie igrzyska w jego karierze nie będzie. Z Pekinu i Londynu przywiózł po trzy złote medale, w Rio z pewnością nie będzie chciał ich tylko obronić, ale też okrasić je rekordami. - Jestem przekonany, że Bolt może biegać jeszcze szybciej. Ale będzie potrzebował do tego gigantycznego wysiłku, by udoskonalić swoją technikę. Prawdopodobnie jest w stanie osiągnąć wynik w okolicach 9,4 s. Ma tak wielki talent, że może zrobić wszystko, czego sobie zapragnie - komentował przed  igrzyskami w Londynie czterokrotny mistrz olimpijski Michael Johnson…  

Ten artykuł jest częścią najnowszego wydania Magazynu Explorer - przejdź i czytaj dalej. Opisujemy w nim również przypadki stosowania dopingu przez sportowców – i to nie tylko tego tradycyjnego w postaci środków farmakologicznych. Okazuje się, że coraz częściej sportowcy wspomagają się również nowinkami technologicznymi.   

Ten i inne artykuły przeczytasz na portalu: https://magazynexplorer.pl.

Magazyn Explorer to miejsce dla ludzi ciekawych świata. W każdym numerze redakcja przygotowuje kilkadziesiąt opowieści o tym, co ważne, inspirujące, intrygujące i zaskakujące.   

Możesz go kupić w formie elektronicznej w cenie 5,95 zł. W ten sposób otrzymasz nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów z 3. wydania opublikowanych na portalu magazynexplorer.pl oraz pełnowartościowy magazyn do pobrania na dysk komputera w formie PDF.  Aby go kupić, przejdź do kiosku: kliknij tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn