T-Mobile Nowe Horyzonty 2016. Mroczne political fiction zwycięzcą konkursu na scenariusz nowej wersji "Przypadku" Kieślowskiego

W piątek 29 lipca podczas Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu poznaliśmy zwycięzcę konkursu scenariuszowego, zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego wybrało tekst „Najpiękniejsze fajerwerki ever” autorstwa Aleksandry Terpińskiej.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to historia trójki przyjaciół przed trzydziestką, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce. Ale film nie ogranicza się do polityki – autorce w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną.

CZYTAJ TAKŻE:
"JASON BOURNE". SZYBKI I WŚCIEKŁY JASON BOURNE [RECENZJA]
"ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI". ZE MNĄ SIĘ NIE NAPIJESZ? [RECENZJA]

Spośród wielu zgłoszonych tekstów jury wybrało w czerwcu cztery najciekawsze. Finalistów łączy subtelność nawiązania do Kieślowskiego – zauważa Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Najlepsze teksty brały z oryginału raczej sposób traktowania bohaterów i uważność na szczegół niż gotowe rozwiązania narracyjne. Autorzy finałowych prac zostali zaproszeni do Wrocławia, by wraz z wybranymi reżyserami osobiście zaprezentować swoje projekty. Prezentacje w formule pitchingów miały dla nas kluczowe znaczenie – dawały możliwość poznania reżyserów, ich sposobu myślenia o nadesłanym tekście – ocenia Joanna Szymańska, producentka filmowa i członkini jury konkursu. – Zespół „Fajerwerków” zaprezentował się najlepiej, a scenariusz Aleksandry Terpińskiej jest naszym zdaniem najbardziej obiecującą podstawą przyszłego filmu.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji, a oparty na nim film będzie zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych. O kolejnych wydarzeniach w ramach obchodów Roku Kieślowskiego można przeczytać na stronie rokkieslowskiego.pl.

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.