T-Mobile Nowe Horyzonty 2016. Znany jest już program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca 2016 roku. Zostaną na nim pokazane 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki. Po raz jedenasty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław, po raz czternasty partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

Tegoroczna edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest szczególna, ponieważ odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejskiej Stolicy Kultury 2016, dzięki czemu festiwalowa oferta będzie bogatsza. Nie zmieniło się jedno – jak zawsze jest to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem. Będzie 5 konkursów, w tym najważniejsze z nich: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty (10 filmów) oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce (14 filmów).

Festiwal otworzy 21 lipca (czwartek) polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie "Juliety" Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.

Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film "Komuna" w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’ Thomasa Vinterberga - dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.

CZYTAJ TAKŻE:

T-MOBILE NOWE HORYZONTY 2016. "JULIETA" PEDRO ALMODÓVARA FILMEM OTWARCIA 16. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY!
T-MOBILE NOWE HORYZONTY 2016. MISTRZ EUROPEJSKIEGO KINA NANNI MORETTI NA FESTIWALU
T-MOBILE NOWE HORYZONTY 2016. POKAZY SPECJALNE FILMU PRZEMYSŁAWA WOJCIESZKA "KNIVES OUT" [ZDJĘCIA]

W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha, zwycięzca z Locarno "Teraz dobrze, wtedy źle" Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale czyli Tomasz Wasilewski i jego "Zjednoczone Stany Miłości". Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: "Egzamin" Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), "Klient" Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), "Toni Erdmann" niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), "Sieranevada" jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali - Cristiego Puiu, czy "Służąca" koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: "Martwe wody" Bruno Dumonta, "Cmentarz wspaniałości" Apichatponga Weerasethakula, "Nieznajoma dziewczyna" braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy "Śmietanka towarzyska" Woody’ego Allena.

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.

Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 odbędą się dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera "Zagubiona autostrada" na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa "River of Fundament" autorstwa jednego z najgłośniejszych współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.

Pełny program festiwalu wraz z opisami pojawi się na stronie www.nowehoryzonty.pl 6 lipca o godzinie 12.00. Sprzedaż biletów na seanse: na www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 13 lipca, godzina 12.00. Sprzedaż biletów na wydarzenia specjalne trwa na www.nfm.wroclaw.pl i w kasie Narodowego Forum Muzyki.

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Pietros (gość)

    ja czekam na Dumałe i filmy o sztuce, tu sa fajne typy -> http://blizejekranu.pl/10-potencjalnych-hitow-festiwalu-t-mobile-nowe-horyzonty/

    19.07.2016 23:42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.