"The Keepers". Coś więcej niż nowe "Making a Murderer" [KOMENTARZ]

"The Keepers" to siedmioczęściowy serial dokumentalny dotyczący sprawy niewyjaśnionego zabójstwa zakonnicy z Baltimore. Produkcja pojawi się w serwisie Netflix już 19 maja, a my sprawdziliśmy, czy warto go oglądać. Jak na tle innych, głośnych seriali dokumentalnych wypada "The Keepers"?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dzieje się ostatnio na scenie seriali tru-crimes. To, w jaki sposób ich twórcy podają widzom kryminalne historie w dokumentalnej oprawie, jest naprawdę godne podziwu. Rewelacyjne "The Jinx" czyli "Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta" z 2015 roku, genialne "Making a Murderer" czy nagrodzony w tym roku Oscarem "O.J.: Made in America" potwierdzają jedynie, że seriale dokumentalne przeżywają drugą młodość. Teraz do tego grona dołączyła kolejna produkcja tru-crime od Netfliksa, czyli serial "The Keepers".

Siedmioczęściowy serial dokumentalny twórcy "Sprawa przeciwko ósemce" i "Good Ol’ Freda" to mroczna historia niewyjaśnionego zabójstwa siostry Cathy Cesnik z Baltimore. Zakonnica zaginęła 7 listopada 1969 roku, a jej ciało udało się odnaleźć dopiero dwa miesiące później. Tajemnicy jej śmierci do tej pory nie udało się jednak wyjaśnić. Warto zauważyć, że "The Keepers" to dla Ryana White'a chyba bardzo osobista produkcja. Pracował nad nią od prawie trzech lat i jest z nią w jakiś sposób związany - jego matka dorastała w Baltimore, a ciotka była uczennicą Siostry Cathy. Nic więc dziwnego, że zdecydował się poruszyć ten temat i zrealizować dokument, który według mnie może śmiało stawać w szranki z takimi hitami jak: "Making a Murderer" czy "The Jinx", a nawet wybijać się ponad przyjęty w nich poziom.

Sprawę siostry Cathy śledzimy m.in. dzięki zaangażowaniu byłych uczennic zakonnicy - Gemmie Hoskins i Abbie Schaub, które poświęciły mnóstwo prywatnego czasu, by odkryć prawdę. White rozmawia również z lokalnymi dziennikarzami, urzędnikami, mieszkańcami Baltimore oraz tymi, którzy byli blisko Siostry Cathy. Można odnieść wrażenie, że całe Baltimore próbuje stawić czoła okrutnej zbrodni sprzed lat. Widać ogromne zaangażowanie mieszkańców i chęć pociągnięcia do odpowiedzialności winnych tej zbrodni. Na podstawie ogromnej ilości materiału, White stworzył opowieść, która wykracza daleko poza śmierć sympatycznej zakonnicy i porusza takie tematy, jak nadużycia w kręgach kościelnych, wyparte wspomnienia ofiar oraz zasługująca na potępienie postawa władz rządowych i instytucji religijnych, które, jak stwierdza reżyser przez ostatnie 45 lat nie zrobiły nic, aby wyjaśnić tę sprawę, a nawet próbowały ją zatuszować. Co tu dużo mówić, "The Keepers" to bardzo sprawnie zrealizowana historia kryminalna, gęsta i zaskakująca, wciągająca widza w od pierwszych chwil. Twórca bardzo prostymi zabiegami dawkuje widzom informacje, podsycając ich zainteresowanie do ostatnich minut każdego odcinka, kiedy to prezentowane są kolejne cenne fakty dotyczące śmierci siostry Cathy. Tym sposobem, z przyjemnością sięgamy po kolejny epizod "The Keepers", który przybliża nas do rozwiązania kryminalnej zagadki.

"The Keepers" to pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich miłośników seriali dokumentalnych, ze szczególnym uwzględnieniem tru-crimes. Produkcja Ryana White'a wciąga już od pierwszych chwil i ogląda się ją z zapartym tchem. Przyznam, że historia tajemniczej śmierci siostry Cathy Cesnik na ekranie wypada nawet lepiej niż słynna sprawa Stevena Avery'ego. To nie tylko próba rozwiązania mrocznej zagadki sprzed lat, ale również ukazanie zaangażowanej w sprawę społeczności Baltimore. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w najbliższym czasie nie zobaczycie niczego lepszego od "The Keepers", dlatego chwytajcie za Netfliksa i do dzieła!

Adriana Słowik
[email protected]

Premiery seriali maj 2017. Sprawdź daty oraz najciekawsze propozycje! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Co jest DO ZOBACZENIA na vod?

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.