"Ucieczka". Wolność przede wszystkim! [RECENZJA]

„Ucieczka” opowiada historię ucieczki siedmiu więźniów z zakładu karnego w Buenos Aires, a potem śledzi ich dalsze losy w burzliwym dla Argentyny okresie I połowy XX wieku.

NASZA OCENA: 7/10

Latem 1928 roku z więzienia w Buenos Aires ucieka siedmiu skazańców. Jest wśród nich niewinnie skazany, jest więzień polityczny, fałszerz, zwykły oszust karciany, a także zabójca na zlecenie. Rozdzielają się, każdy z nich próbuje ukryć się tak, aby już nigdy nie trafić za kratki, a także ułożyć sobie nowe życie. Ich losy potoczą się różnie, nie obędzie się bez krwawych dramatów, prób odkupienia, walki o uczciwe życie.

„Ucieczka”, ekranizacja powieści Eduardo Mignogny, zarazem reżysera filmu (twórca zmarł przed 10 laty), to epicka saga inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Bohaterami są Laureano (główny narrator, mężczyzna próbujący odkupić swe dawne winy), karciany oszust Domingo, hazardzista dr Julio Bordiola, niesłusznie skazany Tomas Opitti, który szuka zemsty na policjancie, który wiedząc o jego niewinności wsadził go za kratki, homoseksualista Belisario i jego partner Omar zwany Turkiem (obaj skazani za porwanie i zabójstwo), wreszcie spokojny anarchista Camilo. Każdy z mężczyzn jest inny, każdy pragnie tego samego, czyli wolności, pomagają sobie przy ucieczce, zaczynają osobne życie na swobodzie kierując się w dużej mierze więziennym kodeksem honorowym. Ich losy oglądamy na tle zmian zachodzących w Argentynie (burzliwy okres Wielkiego Kryzysu, krwawego tłumienia strajków, przewrót wojskowy w 1938 roku, rządy junty, potem nie cieszącego się popularnością Argentyńczyków prezydenta Castillo, kolejny przewrót…). „Ucieczka” nie stroni od brutalnych scen, naturalizmu, jest w niej jednak także nostalgia za dawnymi czasami. Kadry są ładnie komponowane, realia odtworzono z pietyzmem, nie zawiedli również aktorzy, wśród których najbardziej rozpoznawalny jest z pewnością Ricardo Darin (gra Domingo), znany z „Dziewięciu królowych”, „XXY” czy z „Sekretu jej oczu”. Mocne męskie kino dla ambitniejszych widzów, nagrodzone między innymi statuetką Goi dla najlepszego hiszpańskojęzycznego filmu zagranicznego.

Beata Cielecka

"Ucieczka" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Udostępnij artykuł
Polub Telemagazyn

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.