Blokada recept przesunięta. Jest nowy termin na wykupienie leków. Pacjenci zyskali czas, bo prace nad systemem wciąż trwają

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Osoby przyjmujące leki na dłużej zyskały więcej czasu na ich zakup. Zapowiadana blokada niektórych recept została przesunięta o kolejne tygodnie, bo zmieniany jest cały system informatyczny. Zobacz, co się zmienia w receptach i kiedy.

Spis treści

Recepta roczna 2024 r. Zmiany przesunięte na

Blokada części recept początkowo miała obowiązywać już od kwietnia 2024 r. Z końcem marca minął bowiem termin przejściowy, gdy możliwe było wystawianie przez lekarzy recept rocznych (na co najmniej 120 dni) zarówno w schemacie dotychczasowym, jak i nowym, który wykorzystuje startujący system informatyczny P1. Oblicza on ilość przepisanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, jaki należy wydać pacjentowi w aptece.

Młoda farmaceutka szuka leku według recepty
Na wielkie zmiany w aptekach trzeba jeszcze poczekać, a pacjenci wciąż mogą korzystać ze starych recept Caiaimage/Agnieszka Wozniak/Getty Images

Termin przesunięto kolejny raz, dając pacjentom więcej czasu na wykupienie przepisanych leków. Wcześniej jako datę graniczą podawano 9 maja, teraz okres oczekiwania na zmianę systemu wydłużono prawie o dwa miesiące.

„Od 1 lipca 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany dostosowania się do tych wymagań” – brzmi komunikat MZ.

Jak wyjaśnili eksperci Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), przy próbie zapisu e-recepty w dotychczasowym schemacie będzie ona odrzucana. Według ekspertów zmiany będą wpływać na osoby wystawiające e-recepty. Dla prawidłowego działania systemu wymagają bowiem większej precyzji w zapisywaniu informacji nt. schematów dawkowania leków i okresu ich stosowania. Konieczne jest także odpowiednie oprogramowanie w gabinetach lekarskich.

Sprawdź: Co dalej z darmowymi lekami? Problem będzie rozwiązany w połowie 2024 r.

Czy są jeszcze recepty roczne?

Recepta roczna nie przestaje funkcjonować. Jeżeli jednak została wystawiona według dotychczasowego schematu, nowy system nie zadziała również po 8 maja 2024 r. Odpowiedniego wyliczenia ilości leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego będzie musiała dokonać osoba realizująca e-receptę. Może przy tym wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny odnośnie ilości produktu do wydania oraz dotychczas wydanego, a także ilości możliwej obecnie do realizacji i dacie możliwej realizacji.

W pierwszym okresie po uruchomieniu systemu informatycznego mechanizm automatycznego wyliczania nie będzie dokonywał wyliczeń dla wyrobów medycznych ani jednostek międzynarodowych.

W niektórych przypadkach system całkowicie nie będzie miał zastosowania, a dotyczy to:

  • leku recepturowego,
  • produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
  • importu docelowego,
  • e-recept farmaceutycznych,
  • produktów o złożonej strukturze opakowań.

W tych wyjątków sytuacjach możliwe będzie wystawienie e-recepty z zastosowaniem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia