MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Internet dla Mazowsza" w regionie radomskim, czyli wielka inwestycja w informację

Janusz Petz
O inwestycji informatycznej mówili w Radomiu Se Kwang Och z KT Corporation i Rafał Rajowski, członek zarządu województwa.
O inwestycji informatycznej mówili w Radomiu Se Kwang Och z KT Corporation i Rafał Rajowski, członek zarządu województwa. Tadeusz Klocek
Po dwóch latach prac zakończono jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego - „Internet dla Mazowsza”. W Radomiu podsumowano w poniedziałek część projektu, realizowaną w południowej części województwa.

Główną ideą realizowanego projektu było stworzenie technicznych możliwości podłączenia się do sieci szybkiego Internetu w każdym zakątku Mazowsza. Dzięki inwestycji około 1,2 miliona mieszkańców terenów pozbawionych do tej pory dostępu do Internetu szerokopasmowego będzie mogło korzystać z takich samych usług internetowych jak mieszkańcy dużych miast. Na terenie województwa zbudowano 3640 kilometrów sieci światłowodowych. Prace budowlane są już zakończone, trwają natomiast te związane z testowaniem i uruchomieniem sieci.

W zasięgu światłowodu znalazło się 90 procent gospodarstw domowych. Infrastruktura teleinformatyczna została doprowadzona w regionie radomskim do praktycznie wszystkich sołectw. Tym samym zlikwidowano największą barierę, jaką dla komercyjnych operatorów była nieopłacalność inwestowania tam, gdzie koszty budowy sieci były wysokie przy małej liczbie potencjalnych odbiorców.

Nie tylko mieszkańcy

Wybudowana sieć ma poprawić komfort życia i pracy nie tylko indywidualnych odbiorców, ale też przedsiębiorstw, urzędów, szkół, ośrodków kultury. Za jej pośrednictwem będzie można sprzedawać „wolne miejsce w światłowodach” firmom, które chcą dostarczać klientom nie tylko usługi internetowe, ale też telekomunikacyjne, telewizyjne czy związane z monitoringiem.

Było to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Europie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Wartość całego przedsięwzięcia to około 458 milionów złotych. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 milionów złotych.

Wykonawcą wszystkich prac jest polsko - koreańskie konsorcjum KT Corporation. Skupia ono między innymi firmy: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych i Biatel Telekomunikacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie