Leczenie może skończyć się śmiercią. Myśli samobójcze i samokaleczenia po lekach na cukrzycę i odchudzanie. Trwa ocena bezpieczeństwa

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Po tym, jak pacjenci stosujący nowoczesne leki przeciw otyłości i cukrzycy zgłaszali myśli dotyczące samobójstwa i samookaleczenia, znalazły się one pod lupą ekspertów. Problem dotyczy tzw. agonistów receptora GLP-1, takich jak semaglutyd i liraglutyd. Dostępne w krajach UE w postaci leków Ozempic, Saxenda i Wegovy są stosowane w otyłości i znacznej nadwadze oraz cukrzycy typu 2. W ocenę ich bezpieczeństwa włączają się kolejne urzędy regulacyjne. Lekarze ostrzegają przyjmujące je osoby, zwłaszcza przy braku wskazań medycznych.

Spis treści

Myśli samobójcze po lekach na otyłość i cukrzycę

Myśli samobójcze lub samookaleczenia podczas terapii grupą nowoczesnych leków na otyłość, znaczną nadwagę i cukrzycę typu 2, to obserwowane obecnie skutki uboczne leczenia.

Młoda kobieta ze znaczną nadwagą siedzi na łóżku
Leki przeciwcukrzycowe z grupy agonistów GLP-1 wywołują wiele działań niepożądanych, w tym myśli i zachowania zagrażające życiu. pikisuperstar/freepik

Islandzka agencja ds. leków otrzymała aż 150 zgłoszeń o możliwych przypadkach takich zdarzeń. Po tym, jak przed dwoma tygodniami przegląd danych dot. ryzyka ich wystąpienia rozpoczęła Europejska Agencja Leków (EMA), dokonują go władze brytyjskie.

Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu

W okresie od 2020 roku do 6 lipca tego roku brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) otrzymał 5 zgłoszeń o podejrzewanych niepożądanych reakcjach na lek zawierający semaglutyd i 12 takich zgłoszeń w przypadku leków zawierających liraglutyd. Były one związane z „zachowaniami samobójczymi i samookaleczeniami”.

Czytaj: Sfałszowany lek na cukrzycę. GIF udostępnił zdjęcie podróbki

Jak poinformował Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera, przegląd danych dotyczy bezpieczeństwa klasy leków znanych jako agoniści receptora GLP-1. Objęte są nim:

  • dwa leki firmy Novo Nordisk: Ozempic, który zawiera substancję czynną semaglutyd i jest zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2, oraz Saxenda z substancją czynną o nazwie liraglutyd, zatwierdzony jako lek odchudzający. Saxenda jest przy tym starszym lekiem na otyłość produkowanym przez Novo Nordisk i ma mniejszą skuteczność niż jej obecny lek Wegovy, który zawiera semaglutyd.
  • lek AstraZeneca przeciw cukrzycy typu 2: Bydureon (eksenatyd),
  • lek firmy Sanofi zawierający liksysenatyd,
  • lek firmy Eli Lilly zawierający dulaglutyd.

Sprawdź też:

Niebezpieczne leki są dostępne w Polsce

Badanie leków GLP-1 przez Europejską Agencję Leków (EMA) rozpoczęło się pierwszej połowie lipca po tym, jak islandzki organ regulacyjny ds. zdrowia zgłosił trzy pierwsze przypadki pacjentów myślących o samobójstwie lub samookaleczeniu. EMA bada również te środki pod kątem możliwego ryzyka rozwoju raka tarczycy.

Sprawdź też: Sfałszowane leki na cukrzycę i odchudzanie. GIF ostrzega przed ich zakupem na czarnym rynku

Jak informuje polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, „Przegląd leków Ozempic, Saxenda i Wegovy rozpoczął się 3 lipca 2023 r. i został obecnie rozszerzony o innych agonistów receptora GLP-1. Oczekuje się, że przegląd ten zakończy się w listopadzie 2023 r.”

Wymienione leki są dostępne dla pacjentów w Polsce, jednak są trudno dostępne z powodu rosnących niedoborów. Są one spowodowane ich popularnością wśród osób odchudzających się i zdobywających recepty bez spełnienia kryteriów medycznych, takich jak otyłość i znaczna nadwaga (zwykle BMI powyżej 27) przy występowaniu chorób współistniejących. Lek Ozempic na cukrzycę t. 2 stosuje się tylko w tym wskazaniu, jednak również ten środek jest nadużywany. Eksperci ostrzegają, że właśnie takie zastosowanie może być najbardziej niebezpieczne dla pacjentów. (PAP)

Polecamy również:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia