Buty dla sportowca

Daniel Bronkowicz
Buty to nie tylko podstawa sportowego wyglądu, ale też jeden z najważniejszych czynników sportowego sukcesu. Odpowiednie obuwie pozwala pokonywać ludzkie słabości i dokonywać rzeczy niemożliwych. Wyczynowcy wiedzą najlepiej, że dzięki butom można zaoszczędzić medalowe kilka setnych sekundy

U zarania nowożytnych igrzysk olimpijskich najważniejsze było, aby buty dla sportowców były miękkie i lekkie. Wytwórcy do dziś trzymają się kierunku obranego w 1896 r. Współczesne obuwie sportowe również musi być lekkie, wytrzymałe i miękkie - przynajmniej w niektórych miejscach.

Po wieloletnich badaniach prowadzonych przez projektantów obuwia sportowego, specjalistów od aerodynamiki i lekarzy znających doskonale wszelkie tajemnice ludzkiej anatomii okazało się, że każda dyscyplina sportowa wymaga innego rodzaju obuwia, które nie tylko będzie zwiększało szansę na lepsze wyniki zmagań, ale też zmniejszy do minimum możliwość wystąpienia kontuzji.

W taki właśnie sposób stworzono buty, które z jednej strony są dla sportowców jak druga skóra, z drugiej zaś zwiększają bezpieczeństwo uprawiania wybranej dyscypliny. Przyjrzyjmy się więc sportowym butom z bliska. A nawet z bardzo bliska.

Bieganie Buty do biegania powinny przede wszystkim dobrze trzymać się stopy i idealnie do niej przylegać. Inaczej skutki błędnej decyzji przypłacisz kontuzją kostki. Podstawą jest dobór właściwego rozmiaru, bo konstrukcja butów do biegania nie dopuszcza możliwości ich rozciągnięcia ani rozbicia. O tym, czy wybrałeś właściwy numer, przekonasz się, uciskając czubek buta kciukiem.

Jeśli zmieści się między duży palec stopy a krawędź buta, znalazłeś to, czego szukasz. Przed zakupem butów sprawdź, czy mają lekko zadarty nosek i czy żaden wewnętrzny szew lub klejenie nie uwierają i nie ocierają stopy. Wcześniej jednak przyjrzyj się temu, w jaki sposób stawiasz stopy podczas biegu. Jeśli kostka delikatnie i w naturalny sposób skręca się do środka, mamy do czynienia z naturalną, anatomiczną amortyzacją stopy (zwaną pronacją).

Jeśli jednak stawiasz stopę na jej zewnętrznej krawędzi (supinacja), potrzebujesz butów, które zapewnią ci większą amortyzację stopy, a więc takich, w których boczna konstrukcja cholewki nie pozwoli na duże przemieszczanie się kostki podczas biegania, a podeszwa będzie wyposażona w poduszki powietrzne lub inne systemy amortyzacyjne. Takich butów powinni używać głównie ci, którzy biegają po bardzo twardym podłożu, lub ciężcy biegacze.

SIATKÓWKA Buty do siatkówki powinny być stabilne i - podobnie jak obuwie do innych sportów halowych - mieć delikatnie bieżnikowaną, nieślizgającą się podeszwę. Wyższa cholewka buta usztywnia staw skokowy, chroniąc go przed skręceniem. Górna część buta zaś powinna być na tyle miękka, aby nie utrudniać wykonywania skoków, a podeszwa - mieć system amortyzujący. Siatkarskie buty wykonane są najczęściej ze skóry i wzbogacone elementami z materiałów syntetycznych. Niezwykle ważne jest, aby miały dobrą wentylację i zapobiegały poceniu się stóp oraz aby dobrać właściwy rozmiar. Zarówno w zbyt ciasnych, jak i za dużych butach gra w siatkówkę może być niebezpieczna i skończyć się kontuzją. Co ciekawe - w siatkę można też grać w butach dla koszykarzy. Te najlepsze mają rekomendację najsłynniejszych graczy, którzy sygnują swoimi nazwiskami produkty znanych firm.

TENIS Istotą obuwia tenisowego jest poduszka żelowa albo powietrzna, a także podeszwa z elastycznego, sprężystego materiału, która gwarantuje dobrą trakcję i hamuje równie skutecznie jak ABS. Podeszwa w butach do tenisa jest wykonana inaczej niż w butach do uprawiania innych dyscyplin. To, co ją wyróżnia, to zaokrąglona dolna część, dzięki której gracz nie pozostawia na korcie głębokich śladów. Ponadto w obuwiu tenisowym częściej wykorzystuje się specjalne amortyzujące i bardzo lekkie wkładki. Jest też wzmacniane w miejscach najbardziej narażonych na zużycie, a więc przy palcach i pięcie. Modele do gry na kortach ziemnych mają również mocniej bieżnikowane podeszwy, pozwalające na lepsze utrzymanie równowagi przy ślizgach i gwałtownych zwrotach. Obuwie stosowane na kortach z bardzo gładką nawierzchnią (np. cementowych) jest bardziej płaskie, a przeznaczone na korty z murawą może mieć drobne gumowe kolce. Buty do tenisa halowego nie różnią się od innych butów tenisowych, ale ich podeszwa musi być biała.

ROWER Buty to jedna z najważniejszych części stroju kolarskiego. Rower przecież napędzamy nogami, a buty są elementem łączącym stopę z pedałem. Optymalnym rozwiązaniem są pedały z systemem SPD i buty, tzw. skorupy, które umożliwiają wpinanie się w nie. Takie buty znakomicie sprawdzają się w kolarstwie szosowym. Jeżeli jednak nie jeździmy zbyt często lub nie chcemy wydawać kilkuset złotych na specjalistyczne obuwie, możemy dobrać dowolne inne buty (nawet sandały!), pamiętając jednak, że but na rower powinien: lnie zakrywać kostki, lzapewniać dobrą stabilizację stopy, i mieć sztywną podeszwę, bo wszelkiego rodzaju poduszki amortyzujące sprawiają, że stracimy część sił.

FUTBOL Profesjonalne buty piłkarskie nie są najwygodniejszym typem obu- wia na świecie. Są zrobione z twardej skóry, a ich podeszwa wykonana jest z tworzywa sztucznego. Do podeszw dokręca się kołki (potocznie zwane korkami) wykonane z aluminium, dziś już rzadziej ze skóry lub twardej gumy. Wszystko po to, aby podeszwa nie ślizgała się po murawie (nawet wilgotnej), a stopa nie była ograniczona wysoką cholewką, zapiętkiem albo długim językiem (te w korkach są specjalnie łamane, aby wyeliminować rozsznurowywanie się butów). No i - oczywiście - po to, żeby strzelać piękne bramki.

Jak wybrać?
Jeśli chcesz kupić buty na siłownię, wybierz model wykonany raczej z tkaniny, a nie ze skóry. Skóra słabo przepuszcza powietrze, a buty z tkaniny będziesz mógł odświeżyć, piorąc je w... pralce. Wybieraj tylko buty z wyjmowaną wkładką, którą można odświeżyć.

Kupuj możliwie najlżejsze obuwie. Przed zakupem dobrze zmierz buty. Muszą pasować idealnie. Nie licz na to, że się rozchodzą albo że założysz do nich grubą skarpetkę. Pamiętaj, że nawet rozciąganie u szewca ma pewne ograniczenia — można zyskać najwyżej połowę numeru. Kupuj buty po południu. po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe.Zawsze przymierzaj oba buty.

U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem.

NIE KUPUJ NA STRAGANACH I BAZARACH. Trenując w podrobionych butach, możesz zrobić sobie krzywdę. Jeśli uprawianie sportu nie jest dla ciebie kwestią chwilowego kaprysu, zdecyduj się na zakup dwóch par butów (najlepiej różnych firm). Nie ćwicz cały czas w tej samej parze. Dzięki częstym zmianom twoje stopy nie przyzwyczają się tylko do jednego rodzaju butów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl