Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowie stanie monument poświęcony alianckim lotnikom

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Tak będzie wyglądał pomnik w Ostrowie
Tak będzie wyglądał pomnik w Ostrowie archiwum SKBP w Ostrowie
W czerwcu w centrum Ostrowa (gmina Proszowice) stanie pomnik, upamiętniający załogę liberatora Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF), który został strącony i rozbił się w tej miejscowości podczas powrotu ze zrzutu broni dla powstańczej Warszawy. Organizacją wydarzenia zajmuje się założony przez mieszkańców Społeczny Komitet Budowy Pomnika.

Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Aliancki bombowiec liberator został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec i rozbił się na pograniczu Klimontowa, Kadzic i Ostrowa. Z ośmioosobowej załogi przeżył tylko drugi pilot Jannie Groenevold, który dzięki pomocy właścicieli dworu w Nagorzanach oraz żołnierzy Armii Krajowej został wyleczony z ran i przeżył wojnę. Pozostali członkowie załogi zostali pochowani na miejscu wypadku, a po wojnie ekshumowani i przeniesieni na wojskową część cmentarza w krakowskich Rakowicach.

- Szkoła w Ostrowie kultywuje pamięć o tych wydarzeniach. Nosi imię Lotników Alianckich, a na murze jest umieszczona tablica pamiątkowa. Ostatnio zawiązał się natomiast komitet, który wyszedł z inicjatywą, aby w Ostrowie stanął pomnik upamiętniający lotników – mówił burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy przed środowym głosowaniem Rady Miejskiej, która zaakceptowała budowę monumentu.

Pomnik o wymiarach 4 na 3,2 metra powstaje w pracowni w Niepołomicach i stanie na działce gminnej w pobliżu remizy i szkoły. Główna inskrypcja, która będzie na nim umieszczona brzmi:

„Pamięci bohaterskich lotników alianckich 31 Dywizjonu Bombowego SAAF, członków załogi samolotu bombowego liberator poległym w Ostrowie nocą z 16 na 17 sierpnia 1944 roku w trakcie lotu ze zrzutem broni dla żołnierzy powstania warszawskiego.”

Treść została zatwierdzona przez starszego kustosza Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Wojciecha Krajewskiego, oraz dr Macieja Korkucia z Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Odsłonięcie pomnika jest planowane na 2 czerwca. Natomiast dzień wcześniej w Proszowicach odbędzie się festiwal historyczny poświęcony roli lotnictwa w czasie II wojny światowej. Na jego organizację Społeczny Komitet Budowy Pomnika dostał grant w wysokości 30 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

- Koszty budowy pomnika zostaną natomiast pokryte ze zbiórki wśród mieszkańców Ostrowa i sprzedaży cegiełek po 50, 100 i 500 złotych. Dołożą się też lokalne stowarzyszenia takie jak Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Ostrów czy Klub Sportowy Lotnik. Mamy nadzieję, że brakującą kwotę pokryje UGiM w Proszowicach – mówi Ireneusz Świeca, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika a jednocześnie sołtys i radny z Ostrowa.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski