"Pokłosie". Ofiary wojny i oprawcy - zbrodnie popełniane przez sąsiadów na sąsiadach [RECENZJA]

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Pokłosie" (fot. AplusC)AplusC
"Pokłosie" (fot. AplusC)AplusC
Rok 2001. Dwaj bracia ujawniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Prowadzone przez nich śledztwo eskaluje konflikt z mieszkańcami wsi, którzy w końcu występują z otwartą agresją.

NASZA OCENA: 10/10

Film kontrowersyjny i ważny. Scenariusz powstał po ukazaniu się książki Jana Grossa "Sąsiedzi" i ujawnieniu sprawy pogromu w Jedwabnem. Władysław Pasikowski siedem lat szukał pieniędzy na realizację filmu. Owe poszukiwania i przeszkody, na które się natykał, same w sobie mogłyby być tematem na film. Podobnie jak to, co spotkało Macieja Stuhra po premierze "Pokłosia" - obrażanego, wyzywanego, nazywanego zdrajcą Polski i narodu polskiego. Sam film również nazywany jest antypolskim, obraźliwym dla naszego kraju.

Historia dwóch braci (Ireneusz Czop, Maciej Stuhr) z niewielkiej wsi, którzy krok po kroku odkrywają ponurą, tragiczną tajemnicę z czasów wojny, powstała jak mówił Pasikowski "pod wpływem szoku, którym stała się świadomość, że Polacy nie byli tylko ofiarami ostatniej wojny, ale w Jedwabnem oprawcami żydowskich sąsiadów". Jednak reżyser zaprzecza, by dotyczyła ona Jedwabnego: - "Pokłosie" w ogóle nie jest filmem historycznym. To film współczesny o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że miły staruszek z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy? Co zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem?

Film zrealizowany jest w amerykańskim stylu: mamy bohatera który przechodzi przemianę, wyrazistego drugiego bohatera, jasno zarysowany konflikt i końcową prawdę, która nikogo nie wyzwoli. Nie wszystko w tym filmie jest doskonałe (choćby pewne moralizowanie może denerwować), choć cztery gwiazdki należą mu się. Piątą dodaję za odwagę w podjęciu skrajnie trudnego tematu.

Piotr Radecki

Dramat polski 2012, reż. Władysław Pasikowski

"Pokłosie". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn