Recenzja filmu

Wyśnione życie z lat 90

2016-06-23 10:19

ocenia film na: 7/10

Lata 90. XX wieku, w Polsce po zmianach ustrojowych zaczyna królować muzyka disco polo. Dwóch chłopaków z prowincji, Tomek i Rudy, także zakładają zespół. Ich Laser gra początkowo w remizach i na wiejskich potańcówkach, jednak przypadek (i dobre teksty) sprawi, że chłopakami zainteresuje się Daniel Polak, właściciel największej firmy wydawniczej na rynku. Pod jego skrzydłami Laser trafi na czoło list przebojów. Wielkie pieniądze i sława to jednak czasem także wielkie kłopoty…

Po pierwsze: w „Disco Polo” nie znajdziemy prawdziwych realiów Polski sprzed ćwierć wieku. Po drugie: to film, który nie zdradzi nam w żaden sposób fenomenu tej muzyki (pomijając łatwą kasę i chęć zdobycia sławy). Po trzecie: nie ma tutaj wielowymiarowych portretów psychologicznych, szarej codzienności, problemów zwykłych ludzi. Co jest? Jest kicz i blichtr, są feerie barwne, zwariowany montaż, zabawa konwencjami filmowymi („Disco Polo” zaczyna się jak… western, potem można znaleźć odniesienia chociażby do „Titanica” czy „Funny Games”), dziwna scenografia („pożyczona” nota bene z teatralnej „Halki”), bohaterowie więksi niż życie i większe niż życie problemy.

To zabawny, lekki i zaskakująco oryginalny długi teledysk ku czci muzyki potępianej przez inteligentów (przynajmniej oficjalnie) i kochanej na rodzimej prowincji. „Disco Polo” to, jak się popularnie mówi, film „z biglem”, z wartka akcją, zaskakującymi sekwencjami, utrzymany niekiedy wręcz w onirycznym klimacie. Nawet jeśli ktoś za discopolowymi szlagierami nie przepada, wciągną go zwariowane przygody Tomka i Rudego, choć uczciwie trzeba przyznać, że pewne wyrobienie kinowe zdecydowanie ułatwi odbiór dzieła Macieja Bochniaka. Reżyser umiejętnie poprowadził aktorów (Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Tomasz Kot, Joanna Kulig, Aleksandra Hamkało, a nawet… Jerzy Urban), dobrze dobrał muzykę i wykorzystał największe przeboje, stworzył dziwaczny, ale przyjemny w oglądaniu świat utkany z fantazji o wielkim sukcesie, drugiej Ameryce i życiu na topie.

Ocena społeczności: 5.4 Głosów: 7

Disco Polo w telewizji

ZwińRozwiń
  • Powtórka

    Piątek 08.03.2024 00:45

    TVN

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×