Dwa światy

Dwa światy, Polska 2015

10-letnia Laura ma głuchoniemych rodziców. Dziewczynka, która słyszy i mówi, musi pomagać rodzicom w wielu sprawach, które normalnie dzieci w jej wieku nie dotyczą. Żyje w dwóch światach.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Maciej Adamek

Dwa światy w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Maciej Adamek Scenariusz
 • Sławomir Goździk Montaż
 • Maciej Adamek Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

10-letnia Laura ma głuchoniemych rodziców. Dziewczynka, która słyszy i mówi, musi pomagać rodzicom w wielu sprawach, które normalnie dzieci w jej wieku nie dotyczą. Żyje w dwóch równoległych światach - jeden to świat ciszy, drugi to rzeczywistość osób słyszących. Rodzice Laury od dzieciństwa są głuchoniemi. Poznali się na wycieczce zorganizowanej przez związek głuchoniemych.

Bohaterką filmu jest 10 - letnia Laura, córka głuchoniemych rodziców. Dziewczynka w odróżnieniu od nich słyszy i mówi. To film o zbyt wczesnym wkraczaniu w dorosłe życie. Laura musi pomagać głuchoniemym rodzicom w wielu sprawach, w których zazwyczaj dzieci w jej wieku nie uczestniczą. Od urodzenia żyje w dwóch światach - w świecie ciszy, który panuje w jej domu, i w świecie osób słyszących - poza domem. Rodzice Laury urodzili się głuchoniemi, nigdy nie mówili i nigdy nie słyszeli. Co dziwniejsze w ich rodzinach wszyscy mówią i słyszą. Aneta - mama Laury - jest głuchoniema z niewiadomych powodów, a Adam - ojciec Laury - po urodzeniu zachorował na ospę. Poznali się na jednej z wycieczek organizowanych przez związek głuchoniemych i szybko pobrali się. Po ślubie zamieszkali z rodzicami Adama na wsi. Kiedy oni wkrótce zmarli, młodzi małżonkowie zostali sami na gospodarce. Dość długo nie mogli się zdecydować na dziecko, bo obawiali się, że też będzie głuchonieme. Tak dzieje się w wielu przypadkach. Laura urodziła się zdrowa. Kiedy córka była mała, rodzice przywiązywali jej sznurek do ręki, w ten sposób wiedzieli, że dziecko płacze lub czegoś potrzebuje. Laura nauczyła się, że może pociągnąć za sznurek, a wtedy rodzice przyjdą. W domu cały czas był włączony telewizor, żeby dziewczynka uczyła się mówić. Dość szybko rodzice zaczęli uczyć ją także języka migowego. W wieku 10 lat Laura perfekcyjnie posługuję się językiem migowym, ale też świetnie mówi i pisze. Dzięki temu jest oknem na świat rodziców. Bez niej ich funkcjonowanie w świecie ludzi słyszących wydaje się praktycznie niemożliwe. Film pokazuje, jak Laura porusza się w obu światach: osób słyszących i głuchoniemych. Konieczność pomagania rodzicom spowodowała, że dziesięciolatka jest o wiele bardziej dojrzała niż jej rówieśnicy.

Komentarze

Skomentuj
 • Maniek czubis lat 45 (gość)

  Poruchałbym tą Laurę. Jest śliczna. Chciałbym mieć taką córkę.

  22.06.2022 00:57
 • Gruba (gość)

  Bardzo wzruszający i zarazem edukacyjny film. Polecam szczególnie młodzieży. Dorosłym również.

  09.01.2019 00:00

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×