Historia jednego pomnika

Historia jednego pomnika, Polska 1990

Po wyzwoleniu Rogowa spod okupacji hitlerowskiej, z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło czterdziestu mieszkańców wsi. Pijani żołnierze strzelali do siebie. Zginął ich dowódca. Komunistyczne władze postanowiły wznieść jego pomnik.

 • Czas trwania: 32 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Historia jednego pomnika w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Ewa Kozik Scenariusz
 • Jerzy Haida Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Po wyzwoleniu Rogowa, wsi w województwie śląskim, spod okupacji hitlerowskiej, z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło czterdziestu mieszkańców wsi. Pijani żołnierze strzelali do siebie. W trakcie wymiany ognia zginął ich dowódca. Z zemsty za śmierć pułkownika, żołnierze rozstrzeliwali Polaków. W 1967 roku komunistyczne władze uznały za stosowne wznieść pomnik dowódcy oddziału Armii Radzieckiej.

Po wyzwoleniu Rogowa, wsi w województwie śląskim, spod okupacji hitlerowskiej, na przełomie marca i kwietnia 1945 roku, z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło czterdziestu mieszkańców wsi. Krasnoarmiejcy wypędzali ludzi z domów, grabili i palili zabudowania. Pijani żołnierze strzelali do siebie. Prawdopodobnie w trakcie wymiany ognia zginął ich dowódca. Z zemsty za śmierć pułkownika, żołnierze rozstrzeliwali Polaków. W 1967 roku ówczesne komunistyczne władze uznały za stosowne wznieść pomnik dowódcy oddziału Armii Radzieckiej. Miejscowa ludność do tego stopnia czuła się zastraszona, że nie protestowała, ale i swojej krzywdy nie chciała upamiętnić. O tamtych tragicznych wydarzeniach opowiadają rodziny ofiar i świadkowie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×