100. rocznica Bitwy Warszawskiej na antenach Telewizji Polskiej. Co warto obejrzeć?

W sobotę, 15 sierpnia 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, która pozwoliła zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i uratowała Europę przed bolszewizmem. Sprawdźcie, co w związku z tą rocznicą przygotowała Telewizja Polska! Co warto obejrzeć?

Multimedia

W związku z uroczystymi obchodami 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, Telewizja Polska przygotowała bogatą ofertę programową. Widzowie obejrzą m.in.: zrekonstruowane filmy „Wojna Światów” i „Szaleńcy” oraz widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom”. Nie zabraknie transmisji oficjalnych uroczystości i wydarzeń specjalnych.

W TVP1 o godz. 15.30 zostanie wyemitowany film dokumentalny Piotra Mikołajczaka „Portret przeszłości – 1920”, w którym zaprezentowane zostaną m.in. pozyskane z europejskich archiwów zdjęcia przedstawiające ofensywę Sowietów na Warszawę. Jedynka o godz. 20:45 zaprasza na spektakularne widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom”, które odbędzie się na arenie PGE Narodowy. Wystąpią m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski, czy Katarzyna Cerekwicka. Narrator podczas pokazu przeniesie widzów do wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. W niedzielę, 16 sierpnia w TVP1 o godz. 20.30 uroczysta premiera filmu dokumentalnego Krzysztofa Talczewskiego i Mirosława Borka „Wojna Światów”, który powstał w oparciu o zrekonstruowane filmy archiwalne z wojny polsko-sowieckiej.

Karolina Pajączkowska odpowiada na hejt. "Nie jest możliwe, żeby kobieta była ładna i inteligentna"Zobacz więcej

15 sierpnia w nowej graficznej oprawie wystartuje jesienna ramówka TVP Historia. Na antenie pojawią się nowe programy, w tym o godz. 19.00 prowadzony przez Przemysława Babiarza i Macieja Kurzajewskiego teleturniej „Giganci Historii”. Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej o godz. 15.35 antena pokaże telewizyjną premierę największej polskiej produkcji kinowej 20-lecia międzywojennego „Szaleńcy” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

TVP INFO przez cały weekend będzie transmitować i relacjonować najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które będą miały miejsce m.in. w Warszawie i Ossowie. Na vod.tvp.pl dostępne będą m.in. premiery filmów i programów, w tym: „Wojna Światów” i „Giganci Historii”.

Najlepsze filmy i seriale o Powstaniu Warszawskim. Co warto obejrzeć?Zobacz więcej

SETNA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ NA ANTENIE TVP

TVP 1 - SOBOTA, 15.08.2020
15:30 - "Portret przeszłości 1920"
"Portret przeszłości 1920" to projekt filmowego dyptyku dokumentalnego, dla którego inspiracją stały się kolejne odkrycia nieznanych archiwów dokumentujących historię wojny polsko - bolszewickiej. Chodzi głównie o obrazy ruchome, które - po relacji naocznych świadków - pozostają najcenniejszym zapisem przeszłości, niejednokrotnie ważniejszym od dokumentów papierowych. Zakres przedstawianych wydarzeń obejmuje lata 1914 - 1924 i odnosi się do genezy, przebiegu i skutków tego konfliktu.

20:45 - "1920. Wdzięczni bohaterom"
Spektakularne widowisko multimedialne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której 15 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali Armię Czerwoną. Na arenie Stadionu Narodowego wyrosną bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi pojawi się scena. Wystąpią na niej m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Katarzyna Cerekwicka. Akcja widowiska telewizyjnego będzie prowadzona przez narratora, który przeniesie widzów w czas wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. Kolejne etapy widowiska, przedzielone zostaną utworami muzycznymi z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, a także tradycyjnymi pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Scena i aranżacja widowiska zajmą ponad 7 tys. mkw., a w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Będzie również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych animacji komputerowych, technik projekcyjnych, jak również bezcennych fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, wzbogaconych o komentarz narratora a także ogrywane sceny widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową Polski. Widowisko organizowane jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

22:30 - "1920 Bitwa Warszawska"
Superprodukcja o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”. Film przedstawia losy głównych bohaterów: Oli, tancerki warszawskiego kabaretu i Jana, kawalerzysty, poety i idealisty o socjalistycznych poglądach.

TVP 1 - NIEDZIELA, 16.08
20:30 - "Wojna światów"
Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie Światów” wykorzystane zostały nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m. in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA. Wojna polsko-sowiecka nie ograniczała się do obrony stolicy. Toczyła się na terenach od Smoleńska do Warszawy, od Płocka do Lwowa. Nie była cudem, tylko efektem znakomitej synchronizacji dowodzenia, wywiadu i waleczności żołnierzy.

TVP HISTORIA - SOBOTA, 15.08
15:35 - "Szaleńcy"
Po raz pierwszy w Polsce na telewizyjnej antenie filmowa superprodukcja kina dwudziestolecia międzywojennego. „Szaleńcy” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. „Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii”, „Jeden z najlepszych filmów dekady”, „Pierwszy film polski, który przynosi zaszczyt naszej twórczości kinematograficznej” – pisała prasa, kiedy w 1928 roku film wszedł na ekrany. Film powstał, by upamiętnić 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego produkcję zaangażowały się aż 3 wytwórnie filmowe, budżet był największym w historii ówczesnego polskiego kina. Pieczołowicie zostały odtworzone sceny bitew z ogromną liczbą wojska, udział legionistów, ale także zastosowanie nowatorskich efektów specjalnych i pirotechnicznych. Film budził ogromne zainteresowanie najważniejszych osób w państwie i sztabie generalnym. Superprodukcja odniosła sukces nie tylko w Polsce, ale także w Paryżu i w USA. W 1934 roku, w 20. rocznicę wymarszu I Kadrowej film został udźwiękowiony. Po 1945 roku o polskiej superprodukcji władze nie chciały pamiętać. Kopie filmu przetrwały w USA. W pracowniach FINA przez ponad rok trwały prace nad restauracją cyfrową wszystkich zachowanych kopii filmu. Po raz pierwszy został pokazany, na kinowym ekranie, w powojennej Polsce, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

19:00 - "Giganci historii"
„Giganci Historii” to autorski format Telewizji Polskiej - połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji historii. Teleturniej dedykowany miłośnikom historii składający się z trzech rund: Kto pierwszy ten lepszy, w której uczestnicy odpowiadają na pytania testowe, Bitwa o punkty w której do wyboru są pytania o różnym stopniu trudności, a co za tym idzie różnie punktowane, Szach mat – etap na którym trzeba odpowiedzieć na pytania przygotowane przez konkurentów oraz finał z pytaniami eksperckimi. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta historii i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz. Opiekę merytoryczną sprawuje prof. Janusz Odziemkowski. W premierowym odcinku towarzyszyć mu będzie w jury prof. Grzegorz Nowik. Tematem pierwszego odcinka, który poprowadzi Przemysław Babiarz będzie Bitwa Warszawska, a kolejnych m.in. Bitwa o Anglię, narodziny Solidarności, Kampania polska 1939 r., Giganci starożytnego świata, Władysław Łokietek.

21:10 - "Cud Wisły" odcinek 3
Zrealizowany z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku i ustanowionego przez Sejm RP Roku Bitwy Warszawskiej cykl dokumentalny prezentujący najważniejsze fakty, wydarzenia i postaci związane z Bitwą Warszawską 1920 r. Cykl w reżyserii Macieja Pawlickiego, Jarosława Rybickiego i Tadeusza Łysiaka.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×