"13 powodów" Netflixa zachęca do samobójstw? Twórcy odpierają zarzuty i podają przykłady pozytywnego wpływu serialu na młodzież

"13 powodów", czyli "13 Reasons Why" znalazło się pod ostrzałem, kiedy Netflix zdecydował się przedłużyć serial o kolejny sezon. Branża telewizyjna krytykowała działania serwisu szczególnie, że Internet zalewały kolejne badania potwierdzające, że "13 powodów" przyczyniło się do wzrostu samobójstw wśród młodzieży. Na zarzuty postanowił w końcu odpowiedzieć twórca serialu Brian Yorkey oraz współpracująca z nim psychiatra Rebecca Hedrick.

Multimedia

Brian Yorkey oraz jego doradczyni i psychiatra Rebecca Hedrick na łamach portalu „The Hollywood Reporter” ustosunkowali się do zarzutów wobec serialu "13 powodów". Chodzi m.in. o prace naukowców analizujących wyszukiwarki internetowe pod kątem słów „samobójstwo”, „jak się zabić”, „jak popełnić samobójstwo” czy „pomoc dla osób chcących popełnić samobójstwo”, które ujawniły, że premiera serialu „13 powodów” przyczyniła się do wzrostu liczby wyszukiwania badanych fraz aż o 19 procent. Zły wpływ serialu Netflixa na młodzież potwierdza również najnowsze badanie opublikowane w maju 2019 r. w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. Autorzy raportu twierdzą, że po premierze "13 powodów" wzrosła liczba samobójstw w grupie wiekowej 10-17 lat o prawie 29 procent.

Brian Yorkey oraz współpracująca z nim psychiatra Rebecca Hedrick w swoim oświadczeniu odpierają jednak te zarzuty i zwracają uwagę na pozytywny wpływ serialu na młodzież.

Pozytywny wpływ serialu zaobserwowano w wielu niezależnych badaniach. W jednym z nich zdecydowana większość respondentów przyznała się do tego, że prześladowała innych, a po obejrzeniu serialu postanowili zmienić swoje zachowanie. Inne badanie wykazało, że oglądanie serialu pozwoliło niektórym uczniom college'u lepiej zrozumieć samobójstwo, nie zwiększając przy tym myśli samobójczych czy zachowań z tym związanych. - czytamy w oświadczeniu.

Twórca "13 powodów" i serialowa psychiatra powołując się również na raporty rządowe dodali, że krytyczne badania nie potwierdzają hipotez autorów, według których premiera serialu wpłynęła negatywnie na zdrowie psychiczne wśród młodych dziewcząt.

Nie odnotowano wzrostu wskaźnika samobójstw dla dojrzewających dziewcząt, a w przypadku chłopców wskaźnik ten zaczął wzrastać jeszcze przed premierą serialu - informują.

20 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o serialu Netflixa!Zobacz więcej

Przypominamy, że premiera trzeciego sezonu kontrowersyjnej produkcji dla młodzieży zaplanowana jest na 2019 rok. Szczegóły nowych odcinków wciąż nie są znane. Brian Yorkey sugerował w jednym z wywiadów, że poznamy dalsze losy na Tylera, który w finale 2. sezonu został brutalnie zgwałcony i w odwecie planował masakrę w swojej szkole.

Bardzo zależy nam na zrozumieniu charakteru Tylera i tego, jak młody człowiek może zostać zmuszony do rozważania tak drastycznych posunięć - tłumaczył Yorkey.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Roza (gość)

  Mnie osobiście ten serial pomógł zrozumieć co kieruje ludźmi do popełnienia samobójstwa i jak czasem nawet nic nie znaczące dla innych zdarzenia mogą powodować u innych ludzi poczucie beznadziejnosci. Serial pokazał także jak samobójstwo młodej dziewczyny przeżywają bliskie jej osoby i jak wielki ból to sprawia. Według mnie ten serial również zniechęca do samobójstw a przede wszystkim do rozwazan nad tym czy bylibysmy w stanie pomoc osobie z problemami ktore tak bardzo na nich ciążą. Czekam na kolejny sezon.

  04.06.2019 10:19
 • Lol (gość)

  Pierdzielenie o Chopinie! Ten serial to cud malina i dziękuję Bogu, że zdecydowali się go przedłużyć

  02.06.2019 14:34
 • M (gość)

  Oglądałem i czekam z niecierpliwością na nowy sezon.

  01.06.2019 04:53

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×