15. edycja festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty - sprawdź program imprezy

W dniach 23 lipca – 2 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się 15. edycja jednej z najbardziej prestiżowych filmowych imprez w Polsce, międzynarodowy festiwal filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. W planach projekcje nowych produkcji twórców z całego świata, ale oczywiście nie zabraknie również ogromnie oczekiwanych polskich premier. Jedną z atrakcji będzie debiutancki film Marcina Koszałki pt. „Czerwony pająk”, który po światowej premierze na festiwalu w Karlowych Varach zbiera doskonałe recenzje.

Multimedia

Jak zapowiadają organizatorzy, na festiwalu zostanie pokazanych 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów. Seanse będą odbywały się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku.

Otwarcie i zamknięcie imprezy

Filmem otwarcia w dniu 23 lipca będzie prowokacyjna, belgijska komedia o mieszkającym w Brukseli… Bogu - „Zupełnie Nowy Testament” Jaco Van Dormaela (m.in. „Ósmy dzień”), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoîtem Poelvoordem, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie „Amy” Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałów dokument o słynnej piosenkarce.

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię - „Zabójczyni” tajwańskiego mistrza Hou Hsiao-hsiena, który tym razem mierzy się z gatunkiem wuxia - efektownych historii o legendarnych wojownikach, ale idzie zupełnie inną drogą co Zhang Yimou i Ang Lee.

W sobotę 1 sierpnia, po ceremonii wręczenia nagród, zostanie zaprezentowany najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego („Pokój syna”, „Habemus Papam”) „Moja matka” - współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Festiwalowe konkursy

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 filmów - autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu. Jednym z filmów ubiegających się o Grand Prix będzie „Walser” - debiut fabularny polskiego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy debiutanckiego filmu „Syn Szawła” Węgra László Nemesa, laureata tegorocznego Grand Prix, gdzie jedną z ról zagrał Marcin Czarnik, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych średniego pokolenia, członek zespołu Teatru Starego w Krakowie. To opowieść o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu w obozie w Auschwitz-Birkenau.

Nowe polskie kino we Wrocławiu

Polskie filmy pojawią się w programie festiwalu nie tylko w sekcjach konkursowych. W Panoramie pokazany zostanie polsko-szwedzki pełnometrażowy debiut absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Magnusa von Horna - „Intruz”, świetnie przyjęty podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

Innym filmem, który miał premierę światową na tym festiwalu, a który znalazł także w programie T-Mobile Nowe Horyzonty, jest „Znam kogoś, kto cię szuka” Francuzki polskiego pochodzenia Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról.

Prosto z prestiżowego festiwalu w Karlovych Varach przyjadą do Wrocławia trzy filmy: niekonwencjonalna historia o miłości „Chemia” Bartka Prokopowicza, której inspiracją był związek reżysera i założycielki Fundacji Rak'n'Roll Magdy Prokopowicz; „Czerwony pająk” inspirowany historią PRL-owskiego mordercy, debiut fabularny znanego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki z Filipem Pławiakiem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych; oraz najnowszy film Ancy Damian „Czarodziejska góra” - dokument zrealizowany w formie animacji (kolejny po głośnym „Crulic. Droga na drugą stronę”), opowiadający historię alpinisty Adama Jacka Winklera, który w latach 80. ubiegłego wieku dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda przeciwko armii radzieckiej.

W programie znalazł się również „Śpiewający obrusik” Mariusza Grzegorzka - eksperyment zrealizowany jako dyplom studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×