5. rocznica tragedii smoleńskiej na Antenach TVP

W 5. rocznicę tragedii smoleńskiej Telewizja Polska powróci w swoich programach do dramatycznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. i przypomni sylwetki pasażerów lotu TU154M.

Multimedia

Jedynka 9 kwietnia, w przededniu 5. rocznicy tragicznej śmierci pasażerów TU 154M, zaprosi o godz. 22:20 na premierę filmu dokumentalnego Jacka Kruczkowskiego z 2015 r. „Smoleńsk 2010 - Na własne oczy” – w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Jest to zbiór relacji operatorów polskich stacji telewizyjnych, którzy 10 kwietnia 2010 r. byli w Smoleńsku.

Sławomir Wiśniewski, Radosław Sęp, Krzysztof Łapacz, Paweł Wudarczyk, Krzysztof Kołosionek, Jan Mróz, Jurij Kołtowicz, Włodzimierz Resiak przedstawiają tamte dramatyczne wydarzenia, widziane z różnych perspektyw. Warstwę wizualną tworzą zrealizowane przez nich ujęcia, które z różnych względów nie pojawiły się w relacjach reporterskich. Sławomir Wiśniewski to jedyny operator, któremu udało się z bliska sfilmować miejsce katastrofy TU154M nr 101. Jego zdjęcia były pokazywane przez wszystkie stacje telewizyjne. Inni operatorzy nie mogąc przedostać się przez szczelny kordon milicji, szukali dowodów katastrofy daleko od miejsca zdarzenia (powt. 10.04, godz. 12:45). Po filmie o godz. 23.15 nastąpi wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia o godz. 11:00 TVP1 będzie transmitować rocznicową Mszę Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tego dnia tematyki smoleńskiej nie zabraknie także na innych Antenach telewizji publicznej. W TVP Historia o godz. 6:50 zaplanowano emisję filmu dokumentalnego Aliny Mrowińskiej „Smoleńsk 2010. Pamiętamy” powstały w pierwszą rocznicę katastrofy. Jest to kalendarium zdarzeń począwszy od 10 kwietnia, kiedy prezydencki samolot rozbił się w Rosji, aż do pogrzebu Pary Prezydenckiej na Wawelu. Jest to również zapis emocji Polaków, którzy w tamtych dniach wspólnie przeżywali żałobę. O godz. 8:41 archiwalny zapis podanej informacji o katastrofie „Smoleńsk 8.41”, a o godz. 10:40 emisja „Wiadomości” – wydanie z 10 kwietnia 2010 r. Ponadto Antena zaprosi widzów o godz. 12:35 na emisję „Mojej Polski – rzecz o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim”, czyli filmu dokumentalnego Grzegorza Gajewskiego, a godzinę później - na film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Gorycz i chwała”, który powstał w pierwszych tygodniach żałoby narodowej. Córka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska, odbywając sentymentalną podróż po rodzinnym albumie ze zdjęciami, opowiada o swoim szczęśliwym dzieciństwie, o wspaniałych relacjach z ojcem, o tym jaki był prywatnie i o jego karierze politycznej, o którą nigdy nie zabiegał za wszelką cenę, choć też bez polityki nie umiał żyć. O prezydencie Lechu Kaczyńskim mówią także jego znajomi: Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, Mirosława i Krzysztof Żukowscy, przyjaciele prezydenta, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, działacze KOR, Maciej Łopiński i Narcyz Sienkiewicz, przyjaciele prezydenta, Piotr Semka, publicysta, autor biografii o prezydencie. Wieczorem o godz. 19:45 niezwykły zapis osobistego dramatu osób, które straciły bliskich w katastrofie. Autorzy skupiają się na historii jednej z rodzin, dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i tragedię z 10 kwietnia 2010 roku. W filmie dokumentalnym Moniki Sieradzkiej „Smoleński lot” widzowie będą świadkami podróży z córką i żoną Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, przewodniczącego Federacji Rodzin Katyńskich do miejsc, w których rozegrały się te dramatyczne wydarzenia. Po tym filmie o godz. 23:20 będzie można obejrzeć filmowy portret Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki pierwszej „Solidarności", w obrazie Jędrzeja Lipskiego „Doceniałam każdy przeżyty dzień” a o godz. 1:10 emisja „Pociągu specjalnego Warszawa – Smoleńsk – Warszawa” – filmu dokumentalnego Józefa Szymury o podróży Rodzin Katyńskich z całej Polski w 70. rocznicę mordu w lesie katyńskim.

W TVP Polonia tematyka smoleńska będzie obecna już od 9 kwietnia. O godz. 7:00 będzie emisja filmu Leszka Wieliczki „Ks. płk Adam Pilch” o życiu i służbie Zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, proboszcza parafii ewangelickiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. A 10 kwietnia o godz.4:55, 15:25 i 23:40 Antena pokaże „Smoleński lot” w reżyserii Moniki Sieradzkiej. Natomiast tego samego dnia TVP Regionalna o godz. 15:10 zaprosi na premierę niezwykłego filmu dokumentalnego Bogumiła Rawicza z 2015 r. „Nie polecieli…”. Na liście pasażerów prezydenckiego TU 154M byli prawie do ostatnich chwil przed tragicznym lotem do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Zofia Kruszyńska - Gust z kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako jedyna nie stawiła się do odprawy, bo nagle zachorowała. Inni wykreślali się z listy praktycznie aż do ostatnich chwil przed odlotem. Powody były różne: bo miał urodzić się syn, bo nagła choroba, bo miejsce wypadało odstąpić komuś starszemu, bo w kraju niespodziewanie zatrzymały inne obowiązki, lub też wizyta w Katyniu miała być już kolejną, a inni nie byli ani razu. Zofia Kruszyńska - Gust, Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Englert - aktor, Jerzy Smoszna - prezydencki lekarz, Maciej Chojnowski - prezydencki fotograf i inni otrzymali w darze drugie życie, bo ... nie polecieli (powt.10 kwietnia, godz. 4:30 i 12 kwietnia o godz. 0:10).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×