Adam Słodowy nie żyje! Autor kultowego "Zrób to sam" miał 96 lat!

Jak informuje radio RMF FM - Adam Słodowy nie żyje. Twórca znanego przed laty programu telewizyjnego "Zrób to sam" zmarł 10 grudnia 2019. Informację w rozmowie z dziennikarzem RMF potwierdziła żona Adama Słodowego. Popularyzator majsterkowania miał 96 lat.

Multimedia

ADAM SŁODOWY NIE ŻYJE

Nie było majsterkowicza, który by go nie znał. "Zrób to sam" - program Adama Słodowego, znany i oglądany był w każdy domu. Starszy już wtedy, dystyngowany pan, zawsze pod krawatem, ale często w pulowerze spokojnie i rzeczowo omawiał kolejne swoje wynalazki, do których tworzenia powinno wystarczyć to, co dostępne w każdym domu. Kawałek sklejki, listewka, papier, klej czy sznurek, pozwalały tworzyć zabawki, przedmioty przydatne i... mniej przydatne.

Agnieszka Kaczorowska pokazała mamę. Jak wygląda? To ona pomaga tancerce w opiece nad córką!Zobacz więcej

Adam Słodowy pokazywał krok po kroku jak coś zrobić. A potem wyciągał gotowy, przygotowany wcześniej przez siebie przedmiot. Jego "Zrób to sam" było programem obowiązkowym. Ogromną popularnością cieszyły się także książkowe poradniki pod tytułem "Lubię majsterkować". Słodowy był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Adam Słodowy do telewizji trafił w 1959 roku. Ponoć przyszedł zdenerwowany tym, że dotąd emitowany tam program był... przerażająco nudny. Zaproponował własny, który emitowany był aż do 1983 roku, kiedy Słodowy odszedł na emeryturę!

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie nad Notecią, w dzisiejszym województwie wielkopolskim (wówczas pilskim). Podczas II wojny światowej służył w artylerii, po wojnie pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, służbę zakończył w stopniu majora. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. 21 marca 1974 roku Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiech, a w roku 1983 otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych (jego książki rozeszły się w ponad półmilionowym nakładzie!).

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Joanna (gość)

    Ze smutkiem przyjęłam tę wiadomość. Pan Adam Słodowy to wspomnienie z mojego dzieciństwa - klasa, elegancja i piękna polszczyzna. Zostanie w pamięci wielu Polaków.

    11.12.2019 20:33
  • Bmd (gość)

    Część jego pamięci. Pan z wielką klasą. Był w latach siedemdziesiątych taki dowcip: -Kto jest największym wrogiem Edwarda Gierka? Pan Adam Słodowy. Bo gdy Gierek pytał -Pomożecie? , Pan Adam mówił w telewizji Zrób to sam

    11.12.2019 17:57

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×