"Alf" - futrzany kosmita z planety Melmac. Kto grał Alfa? [ZDJĘCIA+WIDEO]

Serial "Alf" o włochatym stworze z planety Melmac bawił widzów na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Czy wiecie kim tak naprawdę był Alf? Kto kryje się pod futrzanym przebraniem?

Multimedia

"Alf" to popularny amerykański serial telewizyjny, który powstał w latach 80. na zlecenie stacji NBC. Inspiracją dla twórców był film "E.T." Stevena Spielberga (1982). Serial miał być niejako jego parodią, a po raz pierwszy w telewizji pojawił się 22 września 1986 r. Polska premiera odbyła się 18 marca 1991 roku na antenie TVP1.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ ALF?

Na pomysł stworzenia serialu wpadł Paul Fusc, który ostatecznie użyczył Alfowi swojego głosu. Wspólnie z Tomem Patchettem wyprodukowali w latach 1986–1990 ponad 100 odcinków przygód futrzaka z kosmosu.

229-letni Gordon Shumway zwany Alfem (ALF - ang. Alien Life From - Obca Forma Życia), futrzany kosmita z planety Melmac pewnego dnia przymusowo wylądował na dachu garażu amerykańskiej rodziny Tannerów, wywracając ich życie do góry nogami. Dzieci Lynn (Andrea Elson) i Brian (Benji Gregory) za nim przepadają, głowa rodziny Willie (Max Wright) raczej się z nim dogaduje, a jego żona Kate (Anne Schedeen) często ma z kosmitą "na pieńku" – głównie ze względu na znikającą błyskawicznie zawartość lodówki. Potrafi oglądać telewizję przez 10 godzin bez przerwy, gwizdać z zamkniętymi ustami, jego ulubioną rozrywką jest jedzenie. Jednak, mimo że przez cztery lata pobytu w ich domu 264 razy wzniecał pożar i 49 razy zatykał kanalizację, zepsuł telewizor, samochód, a także nazwał amerykańskiego prezydenta idiotą (za co Willie trafił do więzienia), pozostawał członkiem rodziny Tannerów, którzy za nic w świecie nie pozwoliliby go skrzywdzić. Tak na zarzuty dotyczące złego prowadzenia się bohatera odpowiadał Paul Fusc:

Być może pamiętacie, że w pierwszym i drugim sezonie serialu, Alf dużo pił. To było imprezowe zwierzę. Pił piwo i wszystko inne. Jednak, ponieważ serial zaczęły oglądać całe rodziny zaczęły się sugestie, że nie jest to najlepszy przykład dla dzieci, dlatego należy go nieco powściągnąć. Moja odpowiedź była jedna - Alf ma 229 lat - może pić piwo i robić wszystko, na co ma ochotę!

ALF - KIM BYŁ NAPRAWDĘ?

Alf urodził się 28 października 1756 r. Planeta Melmac mieściła się sześć parseków za Hydra Centauris i posiadała zielone niebo oraz niebieską trawę. Bohater pokryty był futrem barwy sieny palonej, miał pomarszczony pysk, osiem żołądków, był w 98 procentach pokryty sierścią, a jego ulubiony posiłek stanowiły koty.

Czy zastanawialiście się jednak, kto tak naprawdę grał Alfa? W scenach, gdy Alf pokazywany był w pełnej krasie - stał, biegał lub chodził, w futrzany kostium wchodził mierzący 83 cm Węgier, Mihaly "Michu" Meszaros - aktor i cyrkowiec. Został on nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniejsza osoba świata. Zagrał później w takich filmach jak m.in. "Gabinet figur woskowych", "Czarnoksiężnik 2" czy "Wszystko tylko nie buty". Oficjalnie został obywatelem USA w 1990 r., a w mieście Hawthorne w południowej Kalifornii jego imieniem nazwano najkrótszą ulicę "Michu Lane".

Ponieważ w kostiumie Alfa było niezwykle gorąco i niewygodnie, wszelkie zbliżenia i sceny, gdy Alf mówił nagrywane były jedynie z maskotką, za którą siedział sam Paul Fusco, który podkładał głos i poruszał Alfem. Całe to przedsięwzięcie wymagało wielu poświęceń od ekipy i aktorów. Podczas, gdy nagrania standardowego 30-minutowego odcinka serialu trwa do ok. 5 godzin, przy "Alfie" wymagało to obecności na planie przez 20-25 godzin, w ciągu dwóch dni. Okazuje się więc, że nikt z obsady nie był zbytnio zawiedziony, gdy zdecydowano się zakończyć produkcję po czwartym sezonie.

Seriale, które warto nadrobić w wakacje

Komentarze

Skomentuj
 • Afekt (gość)

  Jak zawsze 5lat za murzynami

  20.01.2018 03:47
 • Magda (gość)

  Ja oglądałam jako 8 letnia dziewczynka 😂 teraz oglądają Alfa moje dzieci 😀 są równie zachwycone małym kosmitą jak ja kiedyś! 😂😂😂

  23.03.2016 11:33
 • alf (gość)

  Ej, oglądaliście, czy piszecie, żeby pisać. W pierwszym odcinku Willie mówi "ALF - Alternative Life Form", a nie, jak piszecie "Alien Life From".

  22.02.2016 02:46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×