"Alternatywy 4". Halina Kowalska była jedną z największych gwiazd w PRL-u. Dlaczego zniknęła? Dziś ma 80 lat i nadal zachwyca!

Halina Kowalska przez lata była jedną z największych gwiazd kina i telewizji. Polacy ją uwielbiali, ale aktorka bardzo szybko wycofała się z życia zawodowego. Dlaczego? Jak dziś wygląda jedna z najbardziej pożądanych gwiazd PRL-u, znana widzom wielu kultowych polskich seriali? Zdjęcia Haliny Kowalskiej publikujemy w galerii.

Multimedia

Halina Kowalska po latach. Jak dziś wygląda?

Halina Kowalska urodziła się 27 lipca 1941 roku w Brzezinach. Do szkoły aktorskiej zdawała dwa razy. To właśnie na studiach poznała swojego męża, Włodzimierza Nowaka, który bardzo często towarzyszył jej w odważnych scenach, bo tych Kowalska ma na swoim koncie całkiem sporo - była w końcu jedną z najbardziej pożądanych gwiazd PRL-u. Sama nie uważała się za seksbombę, choć w erotycznych scenach grała brawurowo: jednocześnie odważnie i skromnie - zauważa w swojej książce "Demony seksu", Krzysztof Tomasik.

Danuta Lato, czyli polska seksbomba z lat 80. Jak dziś wygląda ponętna Barbara z kultowego serialu?Zobacz więcej

Halina Kowalska zagrała w wielu kultowych polskich produkcjach. Oglądać mogliśmy ją w roli m.in. Wandy, dawnej ukochanej inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później", "W labiryncie" wcielała się w zamożną właścicielkę butiku, matkę "Bajbusa", a w komedii "Nie lubię poniedziałku" Mariannę, klientka biura matrymonialnego. W filmie "Nie ma róży bez ognia" była żoną Janka, a w "Sanatorium pod klepsydrą" Adelą. Jej ostatnią rolą jest postać właścicielki pensjonatu na Mazurach, w którym zatrzymała się Teresa, bohaterka serialu Polsatu pt. "Samo Życie" w 2009 roku.

Niestety już na początku lat osiemdziesiątych zaczęła wycofywać się z zawodu. Dlaczego jej popularność tak szybko przeminęła? Krzysztof Tomasik w swojej książce "Demony seksu" zauważa, że Halina Kowalska była zupełnie inna niż grane przez nią bohaterki.

Była nazywana "polską Brigitte Bardot". Los jej nie oszczędzał! Jak dziś wygląda?Zobacz więcej

Aktorce brakowało przebojowości i determinacji, aby zaistnieć w świadomości widzów na dłużej. Nie dopominała się o role.

Może rzeczywiście miał rację Dudek Dziewoński, który kiedyś powiedział mi: Wiesz Halina, ty naprawdę żyjesz tylko na scenie albo przed kamerą. Chyba coś w tym jest. Bo kiedy wychodziłam na scenę, następowało we mnie jakieś wyładowanie, stawałam się inną osobą. A potem schodziłam i znowu zmieniałam się w szarą myszkę: dom, rodzina, obowiązki... - tłumaczyła Maciejowi Maniewskiemu aktorka.

Halina Kowalska mimo upływu lat nadal zachwyca wyglądem. -Bardzo dobrze gotuję. Opiekuję się pieskiem, całe życie miałam yorki. Chętnie zagrałabym w filmie, ale bardzo dobrą rolę, dla mnie - opowiadała Krzysztofowi Tomasikowi w 2015 roku.

Aktorka i jej mąż Włodzimierz Nowak wiodą obecnie spokojne życie w Domu Artysty Weterana w Skolimowie. Zobacz w galerii, jak zmieniła się Halina Kowalska, gwiazda wielu kultowych polskich filmów i seriali.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Jacul (gość)

    Super babka, zawsze uwielbiałem oglądać ją w filmach.

    13.07.2022 14:54
  • Alicja (gość)

    Niezapomniana pani Kolińska z "Alternatywy 4" 🙂

    13.07.2022 10:24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×