"Amazonia". Jeden z największych skarbów ludzkości zagrożony! Czy możemy coś zrobić?

Amazonia - zielone płuca Ziemi - jest w niebezpieczeństwie. Nielegalne wycinki i ogromne pożary pochłaniają całe połacie puszczy. Cykl „Amazonia”, który wyemituje National Geographic Wild, to hołd dla tej krainy. Być może, jeśli zrozumiemy, jak jest unikalna, bardziej zaangażujemy się w jej ochronę.

Multimedia

Cykl "Amazonia" - emisje w soboty od 23 listopada o godz. 14:00 i 15:00 na kanale National Geographic Wild! - sprawdź program tv

Amazonia to zielone płuca Ziemi, największy las deszczowy i najbogatszy gatunkowo obszar na naszej planecie. Jeden z największych skarbów, jakimi dysponuje ludzkość i jaki współczesne pokolenia mogą przekazać następnym, jest jednak w niebezpieczeństwie. Nielegalne wycinki i ogromne pożary pochłaniają całe połacie puszczy. Cykl „Amazonia”, który wyemituje National Geographic Wild, to hołd dla tej krainy.

Polska i Europa już niczym nie zaskoczą? Oto ich nowe oblicza! Sprawdź, gdzie glądać!Zobacz więcej

Region Amazonii zajmuje obszar 7 mln km². Z tego ponad 5 mln km² to największy las deszczowy na Ziemi. Trudno się dziwić, że od czasów konkwistadorów aż do dziś człowiekowi nie udało się dotrzeć w niektóre z jej zakątków. Wciąż są tam miejsca, o których wiemy niewiele albo nic – ostatnie „białe plamy” na mapie świata. Amazonia to kraina, gdzie wciąż – pomimo coraz bardziej natarczywych prób – człowiek jeszcze nie rządzi. Tam króluje natura. W dorzeczu Amazonki żyje wiele niezwykłych i niewystępujących nigdzie indziej gatunków zwierząt: od węgorzy elektrycznych, ogromnych czarnych piranii i dwumetrowych ryb z rodzaju sumokształtnych, po żarłacze tępogłowe. Oprócz przedziwnych stworzeń zamieszkujących głębiny, można spotkać też wielu popularnych mieszkańców amazońskiej selwy, których byt nierozerwalnie związany jest z rzeką, m.in.: anakondy, krokodyle, jaguary, tarantule, manaty, małpy i papugi.

Cynthia Erivo jako Aretha Franklin w serialu National Geographic! Kiedy premiera?Zobacz więcej

Różnorodność flory i fauny Amazonii to w dużej mierze zasługa jej ogromu i niedostępności. Przez wieki człowiek był w tych lasach jednym z wielu elementów przyrodniczej układanki, nigdy nią nie władał. Teraz robi wiele, by ten stan rzeczy zmienić, co może mieć opłakane skutki dla całego regionu. W listopadzie kanał National Geographic Wild pokaże wybór najciekawszych programów o Amazonii. Przyjrzyjmy się dokładnie, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe i ważne pod każdym względem. Świadomość zagrożeń i potencjalnych konsekwencji może okazać się pierwszym krokiem na drodze do uratowania zielonych płuc Ziemi. Bez szerokiego społecznego sprzeciwu, Amazonia może bowiem paść ofiarą ludzkiej zachłanności. W ramach cyklu wyemitowane zostaną m.in. programy „Dzika Amazonka”, „Dzika Kolumbia” i „Amazonia”.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×