"Anioły i demony". Profesor Langdon ratuje Watykan przed Iluminatami. Kto jest kim w filmie?

Jakież to przerażające odkrycie może sprawić, że Watykan zwróci się o pomoc do Roberta Langdona, człowieka, który złamał najbardziej strzeżony w historii ludzkości kod, kryjący prawdę o podwalinach Kościoła?

Multimedia

Film “Anioły i Demony” rozpoczyna się od momentu, w którym umiera papież i zbiera się konklawe, podczas którego Kolegium kardynalskie dokonuje wyboru nowej głowy Kościoła. Wśród kardynałów znajdują się tzw. preferiti, kardynałowie uważani za najbardziej liczących się kandydatów przy wyborze na nowego papieża. Proces konklawe owiany jest mgłą tajemnicy i odbywa się w całkowitym odosobnieniu od zewnętrznego świata. Jedyna forma komunikacji ze światem następuje w momencie, kiedy nad Kaplica Sykstyńską pojawia się**[/b] biały dym znamionujący dokonanie wyboru nowej głowy Kościoła. Towarzyszy mu dźwięk bijących dzwonów.

Osoba na stanowisku [b]kardynała kamerlinga pełni w Watykanie szczególne obowiązki. To właśnie on oficjalnie stwierdza śmierć papieża i dokonuje zniszczenia papieskiego pierścienia, zwanego Pierścieniem Rybaka**, wraz z oficjalną pieczęcią. Do czasu wyboru nowego papieża kamerling jest oficjalnie głową państwa Watykańskiego.

Gwardia Szwajcarska nieprzerwanie pełni rolę straży przybocznej papieża oraz kolegium kardynałów od 22 stycznia 1506. Aby móc służyć w Gwardii należy spełniać określone warunki – mogą tam trafić jedynie niezamężni mężczyźni, katoliccy obywatele Szwajcarii w wieku od 19 do 30 lat, o wzroście powyżej 174 cm. Muszą też oni odbyć wcześniej zasadniczą służbę wojskową w armii swego kraju.

Ogólne obowiązki policyjne w Watykanie sprawuje Żandarmeria. Zajmuje się on utrzymaniem porządku, kontrolą ruchu ulicznego, a także prowadzeniem śledztw w sprawie porwań i morderstw.

W “Aniołach i demonach” wszystkie te grupy zostają zmuszone do podjęcia działań w momencie, kiedy Iluminaci dokonują porwania kilku kardynałów i straszą, że będą zabijać każdego z nich co godzinę, doprowadzając do kulminacji w postaci eksplozji podłożonej bomby w Watykanie. Oficjalnie, przyjmuje się, że prawdziwi Iluminaci byli tajnym stowarzyszeniem o charakterze masońskim założonym w Bawarii w 1776 roku, a wśród jego członków było około 2.000 “wolnomyślicieli” wywodzących się z najwyższych kręgów sztuki, nauki i polityki. Za cel stawiali sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów. Działalność Iluminatów została oficjalnie zlikwidowana pod koniec XVIII wieku.

Wielu jednak jest przekonanych, że korzenie tego tajnego stowarzyszenia sięgają dużo głębiej – Iluminaci mogli istnieć już od XVI wieku, a ich ruch mógł być zrodzony z potrzeby przeciwdziałania niesłusznej naukowo działalności Kościoła w tym czasie. W „Aniołach i demonach” ci krzewiciele “Idei Oświeconych” zostali zmuszeni do prowadzenia działalności podziemnej ponad sto lat temu. Od tego czasu grupa stała się zagorzałymi przeciwnikami Watykanu, czego świadectwem stało się oddawanie czci czterem żywiołom natury – ziemi, powietrzu, ogniu i wodzie. W takiej scenerii osadzona jest przedstawiona w filmie historia, która rozwija się w zawrotnym tempie i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Są osoby przekonane, że Iluminaci nadal istnieją – w Internecie można znaleźć wiele artykułów, materiałów filmowych i historii sugerujących, że osoby powiązane z Iluminatami sprawują kontrolę nad światem, zajmują wysokie, wpływowe stanowiska i tworzą nowy porządek świata, zmierzający do zastąpienia rządów krajowych, nowym zjednoczonym rządem „oświeconych”.

W filmie “Anioły i demony” na ekranie ponownie widzimy profesora Roberta Langdona, który po wydarzeniach związanych z obaleniem leżących u podstaw kościoła katolickiego przekonań sprzed 2000 lat naszej historii, tym razem w samym sercu Watykanu stara się uratować ten sam Kościół przed jednym z jego odwiecznych wrogów: zakonem Iluminatów. Jak mówi Tom Hanks, ponownie grający rolę profesora: - Langdon wchodzi w świat “Aniołów i demonów” utrzymując z Watykanem bardzo chłodne relacje z uwagi na wydarzenia, które miały miejsce w związku ze złamaniem "kodu Da Vinci". Posiada on ogromną wiedzę na temat organizacji Kościoła i jego rytuałów, ale nie jest do końca osobą, na która czekano by tu z otwartymi ramionami. Zasadniczo rzecz biorąc w Watykanie toczy się bezprecedensowa walka o władzę, w której jedna ze stron nie przebiera w środkach, a Langdon, pomimo swoich tarć z Kościołem wydaje się jedyna osobą, która może powstrzymać katastrofę.

Co ciekawe film “Anioły i demony” pokazuje niezwykle intrygujące połączenie faktów i mitów historycznych z elementami najbardziej zaawansowanych teorii współczesnej nauki, czego przejawem jest obecność w filmie osoby włoskiej badaczki współpracującej z instytutem CERN - Vittorii Vetry, granej przez Ayelet Zurer.

"Anioły i demony". Sprawdź datę emisji

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×