"Apollo: droga na Księżyc". Droga na Srebrny Glob, czyli jak dokonać niemożliwego! Gdzie oglądać?

50 lat temu, w czasach gdy komputer zajmował cały pokój, Amerykanom udało się dokonać rzeczy niemożliwej – w ciągu niecałych 10 lat zbudowali rakietę zdolną wynieść na Księżyc statek kosmiczny, który musiał być też w stanie po tej podróży wrócić na Ziemię. By człowiek mógł po raz pierwszy wylądować poza naszą planetą, potrzebne były liczne wcześniejsze misje, często zakończone niepowodzeniem. Zobacz, jak wyglądała droga Amerykanów na Srebrny Glob!

Multimedia

"Apollo: droga na Księżyc" - premiera we wtorek 2.07.2019 o godz. 21:00 na National Geographic! - sprawdź program tv

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu i powiedział - „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Tego pamiętnego dnia ponad pół miliarda ludzi na całym świecie z zapartym tchem oglądało transmisję telewizyjną, śledząc przebieg misji Apollo 11. Kierowana przez astronautów: Neila Armstronga, Michaela Collinsa i Edwina „Buzza” Aldrina misja rozstrzygnęła zimnowojenny wyścig o podbój kosmosu i zrealizowała cel, jaki prezydent John F. Kennedy wyznaczył dla Stanów Zjednoczonych. To historyczne wydarzenie na zawsze odmieniło świat.

Jakie wydarzenia rozgrzały opinię publiczną do czerwoności?Zobacz więcej

Aby uczcić 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, kanał National Geographic poświęcił kosmicznym tematom wszystkie wtorkowe wieczory w lipcu. Cykl kosmicznych wtorków zainauguruje zrealizowany z rozmachem dwugodzinny dokument „Apollo: droga na Księżyc”.

Przebiegu misji nie poznajemy z dzisiejszej perspektywy, ale śledzimy telewizyjne i radiowe relacje z tamtych czasów, oglądamy prywatne filmy, materiały NASA i nigdy wcześniej niepublikowane nagrania dźwiękowe. Scenom ukazanym w filme nie towarzyszy lektor ani komentarz współczesnych ekspertów. Materiały źródłowe zabierają nas w podróż w czasie i pozwalają zrozumieć, jak kolejne misje Apollo były odbierane przez opinię publiczną, jakie mają znaczenie dziś i jakie mogą mieć w przyszłości.

Dokument „Apollo: droga na Księżyc” zabierze widzów do naziemnej sali kontroli lotów oraz domów astronautów i ich przyjaciół, którzy obserwowali z napięciem lot statku kosmicznego – podkreśla producent wykonawczy i reżyser, znany filmowiecTom Jennings. – Cały świat zamarł na chwilę, a program Apollo natchnął nas optymizmem i wiarą, że wszystko jest możliwe, przepełnił radością i dumą.

W dokumencie zrealizowanym w charakterystycznym dla Jenningsa stylu, z wykorzystaniem narracji w pierwszej osobie, zobaczymy fragmenty ponad 500 godzin materiałów filmowych, 800 godzin nagrań dźwiękowych i ponad 10 tysięcy zdjęć ilustrujących kulisy misji. Twórcy filmu wykorzystali nieznane szerokiej publiczności ujęcia z czarnych skrzynek statku kosmicznego Apollo, nagrania z centrum kontroli lotów, a także materiały z archiwów NASA. Kameralne i niezwykle sugestywne materiały pokazują ogromną skalę projektów realizowanych w ramach programu badań kosmicznych Apollo - od nieudanej misji Apollo 1 naznaczonej tragiczną śmiercią trzech astronautów do ostatniego lotu, który oficjalnie zakończył program.

Bear Grylls i Marcin Dorociński odsłaniają kulisy świata zwierząt. Kiedy premiera?Zobacz więcej

„Apollo: droga na Księżyc” nie jest zwyczajnym programem – podkreśla Geoff Daniels, wiceprezes ds. programów dokumentalnych National Geographic Channels. – Przedstawiamy w nim wyjątkowe momenty, które wbijają widzów w fotel, bo pokazują ludzką twarz heroizmu w czasach, w których nasz kraj i cały świat był bardzo podzielony. Lot statku kosmicznego Apollo nadał nowy sens badaniom kosmosu.

Oprócz filmu „Apollo: droga na Księżyc”, w ramach kosmicznych wtorków na kanale National Geographic, zobaczymy także następujące produkcje:
• Armstrong – człowiek z Księżyca - premiera we wtorek 9 lipca o godz. 21:00
• Katastrofa Challengera - emisja we wtorek 9 lipca o godz. 22:00
• Apollo: na podbój kosmosu - premiera we wtorek 16 lipca o godz. 21:00
• Tajemnice pierścieni Saturna - premiera we wtorek 16 lipca o godz. 22:00
• W stronę Jowisza - premiera we wtorek 23 lipca o godz. 22:00
• Dotrzeć na Księżyc - premiera we wtorek 30 lipca o godz. 21:00
• Misja Pluton: nowe odkrycia - premiera we wtorek 30 lipca o godz. 22:00

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×