"Badyle". Edyta Olszówka gwiazdą nowego spektaklu Teatru Telewizji! Kiedy emisja?

W poniedziałek, 23 listopada TVP1 zaprasza na premierę Teatru Telewizji „Badyle” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Jest to wzruszająca opowieść o losie starszych kobiet-matek zepchniętych na margines życia społecznego, odrzuconych przez własne dzieci, zagubionych w świecie i przeżywających gorycz samotności. Wszystkie łączy temat stosunku dzieci do starych rodziców.

Multimedia

"Badyle" - premiera w poniedziałek, 23 listopada, o godzinie 21:00 na antenie TVP 1

Andrzej Barański powraca po trzynastu latach do Teatru Telewizji adaptacją tekstów Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego „Badyle”. Spektakl powstał z połączenia dwóch opowiadań Tadeusza Różewicza: „Ta stara cholera” i „Na placówce dyplomatycznej” oraz opowiadania Marka Gajdzińskiego „Matka jest jedna?”.

OGLĄDAJ spektakle Teatru TV ONLINE w TVP VOD

Wszystkie trzy łączy temat stosunku dzieci do ich starych rodziców. Nie jest to problem nowy, ale w naszych czasach zyskał nową wagę. W obecnej rzeczywistości znęcanie się nad najbliższym człowiekiem, jakim jest stara matka, nie jest przypadkiem rzadkim i ma różne odmiany represji. Dlatego mówienie o tym poprzez sztukę ma ważne znaczenie społeczne. Obydwa opowiadania Tadeusza Różewicza cechuje realizm i wielka wrażliwość na krzywdę.

Teatr Wierszalin z Supraśla z premierą "Dziadów" na antenie TVP Kultura! Kiedy emisja?Zobacz więcej

Mimo pozornego spokoju narracji, Różewicz chciał wstrząsnąć czytelnikiem, wskazując na źródło zła, którym jest zanik empatii we wszystkich warstwach społeczeństwa. Okrutny dla swojej matki jest prymitywny syn i jego żona, ale równie okrutny, chociaż w inny sposób, jest dla matki syn wykształcony i jego wykształcona małżonka. Również Marek Gajdziński znalazł niezwykle pomysłową, literaka formę dla ukazania rozpaczy matki, której nie chce jej syn. Odsunięta na bok kobieta uparcie, co kilka dni, pokonuje pieszo kilka kilometrów, żeby choć przez chwilę pobyć z nim i jego rodziną. Reżyser, znany jest ze swoich wcześniejszych reżyserskich realizacji podejmujących problematykę polskiej prowincji, ukazuje powolny rytm życia i prostotę codzienności.

W obsadzie "Badyli" znaleźli się Ewa Dałkowska, Radosław Pazura, Edyta Olszówka oraz Andrzej Mastalerz.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Ewa (gość)

  Piękny spektakl.

  24.11.2020 14:11
 • Strażak (gość)

  Przekaz tak realny, że w dzisiejszych czasach aż palący!!! Choć nie odkryty na nowo, świetnie przedstawiony. Dziękuję

  24.11.2020 12:55
 • Mirosława (gość)

  Gwiazdą tego spektaklu była pani Ewa Dalkowska , nie ujmując nic pozostałym aktorom , ale gra pani Ewy to coś tak prawdziwego w przekazie ,doskonale trafia do widza i pozostaje na długo w pamięci,jestem wdzięczna że mogłam zobaczyć taki kunszt aktorski .

  24.11.2020 10:08
 • Sylwia (gość)

  Wzruszyłam się to z pewnością taki spektakl po którym jeszcze dlugo w głowie zostaje emocje

  24.11.2020 00:48
 • Andrzej (gość)

  Piękny i wzruszający teatr. Na szczęście bez źadnej hipo nowoczesności. Reżyseria i aktorstwo piękne.

  23.11.2020 23:41

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×