"Barbara i Jan". W pierwszym polskim serialu w historii grała gwiazda "M jak miłość"! O czym był?

5 stycznia 1965 roku na antenie Telewizji Polskiej wyemitowany został pierwszy polski serial telewizyjny - "Barbara i Jan"! To właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiała jedna z gwiazd "M jak miłość"! Pamiętacie tę produkcję? Przypominamy!

Multimedia

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie świat bez seriali telewizyjnych. Polskie seriale, takie jak "M jak miłość", "Na Wspólnej" czy "Pierwsza miłość", od lat cieszą się ogromną popularnością widzów! Kiedyś jednak musiało się to jednak zacząć, a miało to miejsce w roku 1964, kiedy to z inicjatywy Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika powstał serial "Barbara i Jan".

"Zmiennicy", "Czterej pancerni", "Czterdziestolatek" i inne kultowe seriale sprzed lat! Oglądaliście je wszystkie?Zobacz więcej

"Barbara i Jan" - fabuła

Był to serial komediowo-sensacyjny opowiadający o pracownikach fikcyjnej warszawskiej gazety "Echo", młodej dziennikarce Barbarze Raczyk i doświadczonym fotoreporterze Janie Buszewskim. Na całość składało się 7 odcinków, z których każdy trwał ok. 30 minut. W każdym z epizodów Barbara i Jan mieli opracować jeden, z pozoru błahy temat. Za każdym razem na ich drodze stają nieprzewidziane sytuacje, które dają materiał na dużo bardziej oryginalny artykuł.

"Barbara i Jan" - obsada i twórcy

W rolach głównych w serialu "Barbara i Jan" wystąpili Janina Traczykówna, znana z takich filmów jak "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą" czy "Dzień świra", i Jan Kobuszewski, który zagrał w niemal wszystkich filmach Stanisława Barei, a widzowie szczególnie docenili jego role w takich hitach jak "Brunet wieczorową porą", "Alternatywy 4" czy "Halo Szpicbródka".

Teresa Lipowska z "M jak miłość" - pierwsza rola w karierze

Poza nimi w serialu zagrały także takie gwiazdy jak Wojciech Pokora czy Teresa Lipowska, doskonale znana widzom z roli Barbary Mostowiak w serialu "M jak miłość". - Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że zagrałam w pierwszym odcinku pierwszego polskiego serialu. Nie pamiętam, jak dostałam rolę robotnicy w fabryce żarówek, ale pracę u boku Janka Kobuszewskiego wspominam jako cudowną przygodę - tak aktorka wspominała swoją rolę w serialu w jednym z wywiadów.

Bohaterowie serialowego hitu TVP, za którymi tęsknimy [GALERIA]Zobacz więcej

Warto wspomnieć również, że współtwórcą scenariusza do serialu "Barbara i Jan" był młody Stanisław Bareja, a muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz, którzy później współpracowali ze sobą przy tworzeniu najbardziej kultowych produkcji okresu PRL.

"Barbara i Jan" - lista odcinków

  • odc. 1. "Pierwszy reportaż"
  • odc. 2. "Główna wygrana"
  • odc. 3. "Niepowtarzalne zdjęcia"
  • odc. 4. "Oszustka"
  • odc. 5. "Zakochane duchy"
  • odc. 6. "Kłopotliwa nagroda"
  • odc. 7. "Willa na przedmieściu"

Kilka lat temu zrekonstruowana wersja serialu "Barbara i Jan" została wydana na płytach DVD. Serial od czasu do czasu pojawia się także na antenie takich stacji jak TVN Seriale czy TVP Kultura.

Seriale TVP to nie tylko "M jak miłość", "Czas honoru" i "Ranczo"! Oglądaliście je wszystkie?Zobacz więcej

Zobacz galerię

Najlepsze seriale według polskich gwiazd

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×