"Belfer" sezon 2. Nuda, nic się nie dzieje i Paweł Zawadzki z miną zbitego psa [RECENZJA]

To się musiało tak skończyć. Po gigantycznym sukcesie pierwszego „Belfra”, CANAL+ wręcz musiał kontynuować ten serial. Poprzeczna jest zawieszona wysoko, gdyż pierwszy sezon – napisany przez Jakuba Żulczyka i Monikę Powalisz, a wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego – naprawdę zaskoczył i prezentował intrygującą, trzymającą za gardło historię. Jak będzie w 2. sezonie? Po projekcji 1. odcinka właściwie jeszcze nie wiadomo....

Multimedia

"Belfer" sezon 2. od 22 października 2017 w każdą niedzielę o 21:30 w CANAL+!

Powiększyło się grono scenarzystów oraz reżyserów. Na stołku reżyserskim Łukasz Palkowski, zajęty pracą nad „Najlepszym”, został zastąpiony przez Macieja Bochaniaka i Krzysztofa Łukaszewicza. Obiecujące nazwiska, ale też sugerujące, że nowy sezon pójdzie w innym kierunku. Do tego zmienił się anturaż. Z małych Dobrowic, gdzie każdy każdego zna, przenosimy się do Wrocławia. Tam Paweł Zawadzki zostaje zmuszony do podjęcia pracy w jednym z prestiżowych, społecznych liceów. Co z tego wyniknie?

Belfer ma rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia grupy uczniów, którzy jednak – jak gdyby nigdy nic – wrócili z wagarów i jeszcze chwalą się pamiątkami. Więc czemu ich „wypadem” interesuje się CBŚ? Czy faktycznie byli w Paryżu? Czego ma dowiedzieć się Zawadzki? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi... ale paradoksalnie widzowie są dokładnie w tej samej sytuacji, co bohater grany przez Macieja Stuhra; jesteśmy zagubieni, musimy wszystko odkrywać kawałek po kawałku i nie wiemy, co nas czeka.

To też jedna ze słabostek 1. odcinka „Belfra 2”, bo na dobrą sprawę ok. 90% czasu antenowego to obserwowanie, jak Paweł Zawadzki – ze swoją charakterystyczną miną zbitego psa – chodzi po szkole, zagląda tu i tam oraz próbuje węszyć wśród uczniów. Nuda! Nic się nie dzieje! Ot, taki typowy ekspozycyjny odcinek, gdzie trzeba przedstawić bohaterów, miejsce i nakreślić sytuację. Gdyby nie mocne zakończenie, to poczucie niedosytu byłoby jeszcze większe.

Jako, że akcja dzieje się w prestiżowej szkole, to zmienili się też uczniowie. Jest nowocześniej i bardziej nowobogacko; mamy tutaj jakąś jutuberkę, która chętnie przesiaduje w wege knajpie, mamy parę lesbijek, a do tego prawie cała klasa – jak na dzieciaki z bogatych domów przystało – uczęszcza na dodatkowe zajęcia, a rola Kirkora w szkolnym teatrze zaczyna być sprawą życia lub śmierci... Właśnie! Wszystko wskazuje na to, że motywem przewodnim nowego „Belfra” będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z jednej strony ciekawy zabieg, a z drugiej boję się, że to przerodzi się w jakiś tani motyw...

Poznaj bohaterów 2. sezonu. Kto jest kim w serialu? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

W roli uczniów na ekranie obserwujemy melanż znanych twarzy i debiutantów. Mamy dziewczyny, które już jakiś fejm zdążyły zdobyć, czyli są Zofia Wichłacz, Eliza Rycembel oraz Michalina Łabacz, będąca odkryciem Wojciecha Smarzowskiego w „Wołyniu”/ Panowie natomiast już są zdecydowanie mniej znani i w 1. odcinku najciekawiej oraz najbardziej intrygująco prezentują się Bartosz Sak i Damian Kret.

Widać, że „Belfer 2” próbuje być innym serialem niż poprzedni sezon i chwała mu za to, chociaż po 1. pierwszym odcinku mam wiele wątpliwości. Jednak też jeszcze wiele nie wiem, więc jakiekolwiek wyrokowanie wydaje mi się niesprawiedliwe, dlatego mogę mówić jedynie o swoich obawach. Boje się, że będzie zbyt banalnie, ci „nowocześni” uczniowie na razie wyglądają troszkę sztucznie oraz stereotypowo, nie kupuję ich tak mocno jak rówieśników z 1. sezonu. Tam już na wejściu czułem, że to postaci z krwi i kości, natomiast w tym przypadku trochę zbyt wiele utartych schematów. Poza tym w 1. odcinku niemal nic się nie dzieje. Mam nadzieję, że to się zmieni w kolejnych epizodach, ale póki co nuda, panie, nuda!

Chociaż przyznaję, po takim zakończeniu odcinka, nie sposób nie czekać na kolejny! Tylko niech tym razem, coś się dzieje przez całą godzinę, a nie wyłącznie przez ostatnie 10 minut. Ot, takie małe życzenie. Bo „Belfer 2” potencjał ma ogromny i chciałbym, żeby na koniec sezonu ocena poszła chociaż o oczko lub dwa w górę. Byłoby miło.

Ocena: 6/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Zobacz galerię

Recenzja została pierwotnie opublikowana 21 października 2017 roku, na podstawie seansu 1. odcinka 2. sezonu serialu "Belfer".

Komentarze

Skomentuj
 • gość (gość)

  Serial ani dobry, ani zł (fakt 1 sezon dużo lepszy). Ale poza tym nie którzy mieszają go z błotem a na to nie zasługuje. Oglądacie jakieś badziewiaste amerykańskie serialne o zombi i się zachwycacie.

  02.02.2018 11:41
 • j-23 (gość)

  Sezon 1-szy tego serialu był bardzo dobry. Niestety po obejrzeniu 2go odcinka 2-go sezonu zastanawiałem się kto napisał scenariusz do tego sezonu. Kiepski scenariusz, gra aktorów marna, nie wyłączając (Stuhra - zmęczonego chyba grą). wpadki o których pisano wcześniej w komentarzach. Ogólnie po 2gim odcinku nie wiadomo o co chodzi w tym filmie wiadomo o co chodzi. Na tę chwilę drugi sezon Belfra oceniam na 2 !!!! Zobaczę następny odcinek i jak nadal będzie na podobnym poziomie, to przestanę tracić czas na oglądanie.

  30.10.2017 08:17
 • yu (gość)

  minuta: 37:43 - na zegarze 15:20., minuta 39:01 - na zegarze w hali targowej 14:20. zbiezność wydarzeń - stuhr śledzi ucznia, wniosek: w serialu czas biegnie "do tyłu"

  23.10.2017 21:16
 • maria (gość)

  Belfer był świetnym filmem, w którym wszystkie wątki zostały zamknięte. Postąpili głupio, robiąc z niego tasiemca, siłą rzeczy z nowymi wątkami. Po co?

  23.10.2017 00:46
 • Ryszard (gość)

  Zastanawiam się, czy pierwszy sezon Belfra i książka Sebastiana Imielskiego "Szkoła na wzgórzu" w jakiś sposób wzajemnie się inspirowały. Fabuła jest bardzo podobna.

  22.10.2017 11:59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×