"Big Ben - ratowanie najsłynniejszego zegara świata". Jak wygląda wnętrze najsłynniejszego zegara świata? Gdzie oglądać? [ZDJĘCIA]

Big Ben jest największą wieżą zegarową na świecie. W 2015 roku ogłoszono, że zabytek wymaga renowacji. Na cztery lata wyciszono dzwony zegara. Prace mają potrwać do 2021 roku. Gdzie oglądać program "Big Ben - ratowanie najsłynniejszego zegara świata"?

Multimedia

"Big Ben - ratowanie najsłynniejszego zegara świata" - sobota, 29 grudnia, godz. 09:45 w TVP1! - sprawdź program tv

Film dokumentalny o największej wieży zegarowej na świecie, która przechodziła najbardziej niezwykły remont generalny w swojej historii. Big Ben to nie tylko najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie Londynu, ale także ponadczasowa architektura symbolizująca demokratyczne dziedzictwo Anglii. Jest to jedna z pięciu najpopularniejszych lokalizacji do tzw. selfie na świecie. Tylko takie VIP- y jak Michelle Obama, książę William i Bill Gate miały okazję zobaczyć wnętrze najsłynniejszej wieży zegarowej na świecie.

Ten wyjątkowy film dokumentalny opowiada niezwykłą historię prac restauratorskich, które odbyły się niedawno. Spowodowały one wyciszenie dzwonów zegara na cztery lata. Ta renowacja jest też jedyną w swoim rodzaju okazją do poznania historii wieży, zegara oraz ludzi, którym powierzono żmudne zadanie przywrócenia do życia tego wspaniałego pomnika dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Anna Keay, dyrektor Landmark Trust, opowiada o tym ogromnym projekcie i rozmawia z głównym architektem Parlamentu oraz trzema zegarmistrzami, którzy ustawiają gigantyczny mechanizm po raz pierwszy od prawie 160 lat. Korzystając z innowacyjnych technik filmowania i najlepszych umiejętności opowiadania historii, film zagłębia się w bogatą historię Elizabeth Tower i pokazuje, jak zaangażowany zespół architektów, inżynierów, zegarmistrzów, kamieniarzy doprowadził do przyniesienia kultowej, wiktoriańskiej struktury w XXI wiek.

Kulminacją filmu jest scena, gdy dzwony Big Bena odezwą się ostatni raz. Zegar zamilknie na najdłuższy okres w swojej historii. Rozpocznie się wielki remont. Robotnicy nie pracują przy jakimś budynku, ale przy międzynarodowym symbolu. Wyrazem tego są nie tylko reakcje przechodniów, ale również artykuły w prasie i trwające debaty. We wrześniu parlament podwyższył budżet z 29 do 61 milionów funtów. To dwa razy więcej, niż pierwotnie zakładano. Prace mają trwać do roku 2021. Producent: ITN Productions 2017.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×