"Blisko, coraz bliżej". Nie żyje Kazimierz Czapla. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy zmarł niespodziewanie podczas urlopu za granicą. Miał 70 lat

Anna Kilian
Anna Kilian
"Blisko, coraz bliżej". Nie żyje Kazimierz Czapla. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy zmarł niespodziewanie za granicą. Miał 70 lat
"Blisko, coraz bliżej". Nie żyje Kazimierz Czapla. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy zmarł niespodziewanie za granicą. Miał 70 lat
Aktor związany był niemal całe życie z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Kazimierz Czapla spędził na scenie 47 lat. Zagrał ponad 200 ról.

Zmarł Kazimierz Czapla

Wybitny, wyrazisty aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zmarł podczas wakacyjnego pobytu w Grecji. Miał 70 lat. O jego śmierci poinformował Witold Mazurkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Z ogromnym bólem i niedowierzaniem zawiadamiam, że odszedł od nas nasz Wielki Przyjaciel, Wielki Artysta i Człowiek, AKTOR… Kaziu Czapla... - napisał w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Teatru. Nie ma słów, które mogą opisać mojego przyjaciela wieloletniego. Są takie banalne frazesy, że nie ma ludzi nie do zastąpienia. Ten fakt pokazuje, że to nieprawda. Kazik jest - ciągle będą mówił, że jest - nie do zastąpienia w teatrze. Wielki człowiek. Wielki artysta. Przyjaciel młodych ludzi, nas starszych również. Długo będziemy dochodzić do siebie po tym fakcie – powiedział Witold Mazurkiewicz na antenie Radia Bielsko. - Mieliśmy wiele planów, wiele spektakli. Oczywiście, jak Kazio mówił "show must go on", ale… Nie mogę się z tym pogodzić. Jestem zdruzgotany tą wiadomością – zaznaczył.

[instagram]https://www.instagram.com/p/CSjH_YgsZV6/[/instagram]

[facebook]https://www.facebook.com/teatrpolski/posts/4434502949941453;post[/facebook]

Czterdzieści siedem lat na scenie

Kazimierz Czapla przez całą swoją karierę był związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, do którego został zaangażowany bezpośrednio po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1981 do 1989 roku występował na Scenie Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie, po czym wrócił do zespołu bielskiej sceny dramatycznej. Wystąpił w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych, a także w słuchowiskach radiowych. W latach 80. trzykrotnie zwyciężył w plebiscycie na najlepszą kreację aktorską. W 1984 i 1992 roku był laureatem Złotej Maski. W 2005 roku Prezydent Bielska-Białej przyznał mu nagrodę Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. (za: Bielskobiala.naszemiasto.pl)

Na niezwykle długiej liście ról w dorobku artystycznym Kazimierza Czapli znajdują się m in. Porthos w „Trzech muszkieterach”, Wódz Bromden w „Locie nad kukułczym gniazdem”, Bukarica w „Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha dolna”, a także m.in. Beethoven, Gerwazy, Berlioz i Cześnik.

Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2008 roku Kazimierz Czapla otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Dyrektora w spektaklu „Żyd”. Był dwukrotnym laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2015 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Gloria Artis – Zasłużony Kulturze".

"W każdym człowieku jest teatr"

W każdym człowieku jest teatr. Wyobraźcie sobie dziecko, które bierze kawałek patyka do ręki i udaje żołnierza czy dziewczynkę, idącą na spacer z małym wózeczkiem, wiozącą lalkę i jej przekonanie, że jest mamusią. Bawią się w tatę, mamę, w nauczyciela… A przecież to jest teatr, to już jest teatr, bo to już jest rodzaj fikcji. Wyjście z rzeczywistości, która nam czasami nie odpowiada - powiedział aktor dla Redakcjabb.pl.

Gdy Kazimierz Czapla rozpoczynał pracę w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, pracowało w nim wciąż wielu starszych aktorów:

Sędziwi ludzie nadawali ton, można się było od nich uczyć. To cudowne, dlatego że po szkole człowiek jest jeszcze surowy i musi okrzepnąć. Właściwie zaczyna się cała poważna zabawa… Przygoda z teatrem. Zostałem rzucony od razu na głęboką wodę, ponieważ 1 sierpnia 1974 roku zostałem przyjęty, a we wrześniu grałem potężną rolę w spektaklu „Latające narzeczone”. I na przygotowanie tej głównej roli miałem tylko 7 dni, ponieważ pierwszy aktor odszedł, a żeby nie stracić przedstawienia i wysiłku kolegów, trzeba tę lukę jakoś wypełnić. Więc dyrektor poprosił mnie o zrobienie zastępstwa. Zgodziłem się.

Aktor zagrał około 200 ról:

To ogromny wysiłek. W tej chwili też gram duże role. W każdą staram się włożyć jak najwięcej swojej pracy. Żeby się podobała, żeby była zrozumiała. Pomimo wszystko, teatr nie jest moim życiem. To solidnie wykonana praca, a życie ma przecież i inne swoje uroki – wnuki, podróże, przyjaciele, rodzina. To rzeczy dla mnie ważne - wyznał w rozmowie z Redakcjabb.pl.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn