"Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową". Ciekawe i niezwykle niebezpieczne konstrukcje. Gdzie oglądać?

Andrzej Bulej
Andrzej Bulej
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Autorzy prezentują ciekawostki z zakresu nauki, historii i kultury. Tematem wiodącym programu są bomby, m.in: pozostałości po bombach atomowych w Karolinie Północnej a także ciekawe choć na szczęście nieskuteczne japońskie bomby balonowe.

"Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową" piątek, 1 marca, godz. 18:00 na National Geographic - sprawdź program tv

program tv

Głównym tematem programu będą bomby. Wykopiemy dwie pozostałości po bombach atomowych w Karolinie Północnej. Odwiedzimy okręt Independence, który do dziś pozostaje radioaktywny. Jego historia jest niezwykła. Zwodowany w 1942 roku, do służby wszedł w 1943. Dotrwał bez szkód do końca wojny. Brał udział w ofensywie przeciwko Japonii, przyczynił się do zniszczenia pancernika „Musashi". Myśliwce startujące z jego pokładu strąciły co najmniej 78 japońskich samolotów.

Po zakończeniu wojny, przez pół roku transportował amerykańskich żołnierzy do Stanów Zjednoczonych.
W 1946 roku włączono go w skład flotylli 90 okrętów przeznaczonych do testowania broni jądrowej na atolu Bikini. Mimo że w jego pobliżu zdetonowano dwie bomby atomowe, każda o sile 23 kiloton, utrzymywał się na wodzie.

W programie przedstawiona zostanie także mało znana historia japońskich ataków międzykontynentalnych z wykorzystaniem bomb przyczepionych do balonów. Pozornie proste zadanie przygotowania takiego balonu okazało się bardziej skomplikowane niż przypuszczano. Problemem było między innymi to, że wypełniony wodorem balon rozszerzał się i unosił się w powietrze w słoneczne dni, jednak nocą, gdy robiło się chłodniej, opadał. Aby zachować odpowiedni pułap lotu inżynierowie zaopatrzyli go w wysokościomierz. Kiedy balon schodził poniżej 9 kilometrów automatycznie zrzucany był balast, czyli worki z piaskiem.

Analogicznie przewidziano mechanizm nie dopuszczający do nazbyt wysokiego wzniesienia się balonu. Po przekroczeniu 11,6 kilometra wysokościomierz aktywował zawór ciśnieniowy, który wypuszczał część wodoru. Działo się to również wtedy, gdy ciśnienie w balonie osiągało poziom krytyczny. Po trzech dniach, kiedy balon docierał nad USA, zrzucane były dwie bomby zapalające oraz jedna odłamkowa. Zapalał się również 20-metrowy lont, który doprowadzał do eksplozji ładunków wybuchowych, niszczących balon.

Pierwsza balonowa bomba wzbiła się w powietrze 3 listopada 1944, a ostatnia w kwietniu 1945. Japończycy oczekiwali, że przynajmniej część z ponad 9 tysięcy wypuszczonych bomb dotrze nad terytorium Stanów Zjednoczonych i wywoła panikę wśród ludności cywilnej. Okazało się jednak, że straty które spowodowały były znikome, a wszelkie informacje na ich temat zostały utajnione przez rząd USA, by nie wywoływać niepokojów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn