Bożena Dykiel obchodzi urodziny! Jak na przestrzeni lat zmieniła się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Bożena Dykiel - jedna z najsympatyczniejszych polskich aktorek, mająca na swoim koncie wiele znakomitych, charakterystycznych ról, obchodzi urodziny! Miećka Aniołowa z "Alternatywy 4" czy Maria Zięba z "Na Wspólnej" to tylko niektóre ze słynnych bohaterek, które wykreowała na ekranie Bożena Dykiel. Jak aktorka zmieniła się na przestrzeni lat? Zobaczcie zdjęcia!

Multimedia

Bożena Dykiel przyszła na świat 26 sierpnia 1948 roku w Grabowie k. Kolna. W 1971 roku ukończyła PWST w Warszawie i tak na dobre rozpoczęła się jej kariera aktorska. W 1973 roku pojawiła się jako Kasia w "Weselu", a niedługo później zagrała już jedną z głównych ról w "Awansie" na podstawie powieści Edwarda Redlińskiego. Widzowie z pewnością świetnie pamiętają jej Madę Mueller z "Ziemi obiecanej" i Miećkę Aniołową z serialu "Alternatywy 4". Wcieliła się też w Sonię w "Znachorze", żonę Walenciaka w serialu "Czterdziestolatek", Halinę z "Domu", a od 15 lat możemy oglądać ją w serialu TVN "Na Wspólnej", gdzie kreuje postać charyzmatycznej Marii Zięby. To oczywiście tylko niektóre ze słynnych bohaterek, w które wcielała się na dużym i małym ekranie Bożena Dykiel, bo aktorka kończąca w tym roku 70 lat ma na swoim koncie blisko sto filmowych, telewizyjnych i teatralnych kreacji.

Dzięki Bogu, że jestem aktorką charakterystyczną! A nie na przykład amantką. Bo jako amantka, w moim wieku nie miałabym już nic do roboty… A jaka jestem? Na pewno z odcieniem komedii. Jeśli tylko mogę, bardzo chętnie dodaję do moich ról jakiś komediowy „prztyczek"... - mówiła w rozmowie z Małgorzatą Karnaszewską w "Chwytać życie za rogi".

Jubileusz serialu! Jak zmienili się bohaterowie od pierwszego odcinka? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Trzeba przyznać, że Bożena Dykiel jest mistrzynią ról charakterystycznych, wśród których przeważają jednak te komediowe. Pracowała z wybitnymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussi czy Ryszardem Bugajskim.

W "Alternatywy 4" początkowo miałam grać inną rolę, lokatorkę w bloku. I dopiero po pierwszych próbach podchodzi do mnie Bareja: "Wiesz co, Bożenko, zrobiliśmy błąd, Anioł musi mieć żonę. Może zagrasz żonę?". Ja mówię: "A ile to będzie dni zdjęciowych?". "No, więcej niż zakładaliśmy dla twojej poprzedniej postaci". "No dobra, biorę". "A jak byś się chciała nazywać?" Pytam: "Co przez to rozumiesz?". "No, jak chcesz mieć na imię jako postać filmowa?" "Wiesz, Stasiu, mój małżonek, jak chce mnie wkurzyć, to mówi do mnie Miecia". "Wspaniale, to niech będzie Mietka" - wspominała w książce "Aktorki".

Bożena Dykiel oprócz gry w filmach i serialach, chętnie pojawia się również w programach telewizyjnych. Prowadziła m.in. "Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża" w Polsacie. Występowała też w 5. edycji "Jak Oni Śpiewają", w której zajęła 6. miejsce. W 2013 roku aktorka zaliczyła wpadkę w "Dzień Dobry TVN" skarżąc się na stację, dla której pracuje.

TVN "pożydził" i nie wydał naszego kalendarza – powiedziała w odniesieniu do okolicznościowego kalendarza z bohaterami serialu "Na Wspólnej", który miał zostać wydany w związku z 10-leciem produkcji TVN.

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 60-tych [GALERIA]Zobacz więcej

Słowa aktorki wywołały oburzenie, zareagowało też Forum Żydów Polskich, które zaapelowało do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego, co miało oznaczać Używanie publicznie rasistowsko nacechowanych słów bez krzty refleksji i w stanie niezmąconego samozadowolenia.

Aktorka mimu upływu lat wciąż zachwyca wyglądem i zaraża pozytywną energią. W 2017 roku przeszła jednak poważną operację serca i nieco zwolniła tempo swojego życia.

Odkąd pamiętam, raz w miesiącu chodzę do kosmetyczki, na masaż i maseczki. Również ćwiczę bardzo regularnie: codziennie po 45 minut. Mam swój układ ćwiczeń, który wspomaga te części ciała, które kobietom najbardziej siadają - mówiła jakiś czas temu w "SE".

W galerii sprawdzamy, jak na przestrzeni lat zmieniła się Bożena Dykiel. Pamiętacie ją z początków aktorskiej kariery?

Zobacz galerię

„Na Wspólnej” ma już 15 lat. Gwiazdy serialu świętują jubileusz:

Źródło: Agencja TVN, x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Żoliborska Kanalia (gość)

    Po spotkaniu na żywo i obserwacji publicznych wypowiedzi pani Dykiel konstatuję ze smutkiem, że pani Dykiel jest prostaczką taką, jak wszystkie postaci, które kreowała. To nie pierwszy zresztą przypadek, kiedy aktor czy aktorka grają "samych siebie"

    09.02.2019 09:34
  • Mk (gość)

    Teraz wyglada lepiej niż za młodu. Przyatakowalbym panią Bożenę

    26.08.2018 22:40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×