"Buffy: Postrach wampirów". Filigranowa Sarah Michelle Gellar kontra wampiry [WIDEO+ZDJĘCIA]

"Buffy: Postrach wampirów" to serial, który podbił serca nastolatków pod koniec lat 90. Co sprawiło, że ta produkcja zyskała już miano kultowej?

Multimedia

"Buffy: Postrach wampirów" to historia Buffy Summers, która pewnego dnia odkrywa, że jej przeznaczeniem jest walka z wampirami. Nastolatka chce jednak uciec od swojego losu i przeprowadza się do Sunnydale, gdzie liczy na spokój. Dziewczyna nie spodziewa się jednak, że to właśnie tam będzie miała najwięcej przygód. Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, w którym Buffy trafia do nowej szkoły.

"Buffy - postrach wampirów" - film

W 1992 roku powstał film opowiadający o Buffy, której beztroski żywot zostaje przerwany przez niejakiego Merricka. Mężczyzna informuje ją, że jej przeznaczeniem jest walka z wampirami, a on ma być jej mentorem. Joss Whedon nie podszedł entuzjastycznie do swojej produkcji, ale jednocześnie miał nadzieję, że sam pomysł nie zmarnuje się, dlatego nie wahał się ani chwili, kiedy zaproponowano mu nakręcenie serialu na podstawie filmu.

"Buffy - postrach wampirów" - serial kontrastów

"Buffy" jest serialem młodzieżowym, a na produkcje tego gatunku patrzy się raczej z przymrużeniem oka. W tym przypadku nie było inaczej, a to błąd. W serialu tym bowiem znajdziemy całe mnóstwo dobrych, sarkastycznych dialogów okraszonych specyficznym humorem. Co ciekawe, Joss Whedon w odpowiedzi na pochwały dialogów zrealizował odcinek, w którym przez 27 minut nie pada ani jedno słowo.

Imię głównej bohaterki nie jest przypadkowe. Mimo że brzmi wdzięcznie i nie pasuje do wojowniczej nastolatki, to Whedon celowo zestawił je z "postrachem wampirów". Chciał on bowiem przełamać stereotyp kruchej, niewinnej blondyneczki, która ginie w pierwszej scenie horroru.

"Buffy - postrach wampirów" - bohaterowie

W główną bohaterkę serialu wciela się Sarah Michelle Gellar, ale o tę rolę starały się także Katie Holmes i Selma Blair, a także aktorki, które wystąpiły w serialu: Charisma Carpenter (Cordelia), Julie Benz (Darla), Mercedes McNab (Harmony Kendall), Julia Lee (Chantarelle/Anne) i Elizabeth Anne Allen (Amy Madison).

"Buffy - postrach wampirów" - tematyka

"Buffy" to nie tylko walka nastolatki z nieczystymi siłami. W serialu poruszanych jest wiele tematów kulturowych: znajdziemy w nim mnóstwo odniesień do popkultury, filmu czy muzyki, a także literatury. Nie brakuje także wątków społecznych: rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, uzależnienie, homoseksualizm.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×