"Bzik Teatralny. Początek". Dokument o jednym z najważniejszych spektakli Grzegorza Jarzyny. Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
Już w najbliższy czwartek 18 stycznia o godz. 18.45 w TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Bzik Teatralny. Początek” o jednym z najważniejszych spektakli w historii współczesnego polskiego teatru - „Bziku Tropikalnym” w reż. Grzegorza Jarzyny.

"BZIK TEATRALNY. POCZĄTEK" - PREMIERA W CZWARTEK, 18 STYCZNIA, O GODZINIE 18:45 NA ANTENIE TVP KULTURA

"BZIK TEATRALNY. POCZĄTEK"

W styczniu 2017 roku minęło 20 lat od premiery „Bzika tropikalnego” w reżyserii Grzegorza Horst D'Albertisa – pod takim pseudonimem Grzegorz Jarzyna stworzył spektakl, który zmienił polski teatr, otworzył go na całkowicie inną estetykę i nową publiczność. Była to też jedna z najciekawszych inscenizacji dramatów Witkacego w Polsce od wielu sezonów.

Film dokumentalny w reż. Joanny Makowskiej ze scenariuszem Romana Pawłowskiego o znaczącym tytule „Bzik Teatralny. Początek” opowiada o tym ważnym dla polskiej sztuki scenicznej wydarzeniu oraz stawia pytania o możliwość rewolucji we współczesnym teatrze. Wyjątkowość spektaklu polegała na zastosowaniu w nim kilku elementów, m.in.: nowej tematyki, zderzenia cywilizacyjnego pomiędzy zachodem i wschodem, użyciu całkowicie nowego artystycznego języka przywołującego estetykę wideoklipów i mrocznego kina Quentina Tarantino, a także młodej generacji twórców, którzy zgromadzili się w tym czasie wokół Grzegorza Jarzyny. Był to powrót do rytualnych źródeł teatru, który tak jednoczył ludzi podczas przedstawień, że zachowywali się jak podczas koncertów rockowych. Wolność artystyczna, otwartość oraz twórczy niepokój rodziło poczucie wspólnoty, co pokazuje film Joanny Makowskiej.

Dokument przypomina również ważny rozdział w historii Teatru Rozmaitości, którego dyrektorem rok po premierze został Grzegorz Jarzyna. Od tamtej pory zespół występujący na scenie przy Marszałkowskiej - noszący już nazwę TR Warszawa - stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Twórcy filmu oraz ich bohaterowie poszukują materialnych i niematerialnych śladów po legendarnym już przedstawieniu, odwiedzają magazyny scenograficzne, wykorzystują unikalne, archiwalne nagrania i zdjęcia zadając sobie przy tym pytanie: Co zostaje po przełomowych dziełach teatralnych? O pracy w teatrze Grzegorza Jarzyny opowiadają m.in. Maria Maj, Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński oraz Magdalena Cielecka.

Katarzyna Herman opowiada o spektaklu "Uroczystość" Grzegorza Jarzyny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn