Cannes 2022. Jerzy Skolimowski z nagrodą za film "IO"! Złota Palma dla "Triangle of Sadness" Rubena Östlunda

Zakończył się 75. Festiwalu Filmowego w Cannes. Jerzy Skolimowski odebrał nagrodę za film "IO"! Wybitny polski reżyser został doceniony przez Jury Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Cannes. Kto zdobył Złotą Palmę?

Multimedia

Cannes 2022. Jerzy Skolimowski nagrodzony za "IO"

75 Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca. W tym roku w Konkursie Głównym wzięło udział 21 filmów, w tym "IO" Jerzego Skolimowskiego. Obraz polskiego reżysera został wyróżniony przez Jury Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Cannes ex aequo z "The Eight Mountains" Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena.

Chciałbym podziękować swoim osiołkom... Wszystkim sześciu. "Io" jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa - cytuje słowa polskiego reżysera Onet.

"IO" (ang. "EO"), to najnowszy film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego czytamy:

Jest to współczesna interpretacja zaliczanego do klasyki kina filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 r. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Oscary, Złote Globy i inne nagrody, które powędrowały do Polski! Jakie filmy nagrodzono na międzynarodowych festiwalach?Zobacz więcej

W filmie polskiego reżysera zagrali: Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Za scenariusz odpowiadają Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Zdjęcia do filmu wykonał Michał Dymek.

Cannes 2022 laureaci

Złota Palma za najlepszy film - już po raz drugi - trafiła do Rubena Ostlunda. Tym razem nagrodzono "Triangle of Sadness". W 2017 roku reżyser odebrał statuetkę za "The Square". Za najlepszą aktorkę uznano w tym roku Zar Amir-Ebrahimi ("Holy Spider"). Najlepszym aktorem został Kang-ho Song ("Broker"), a statuetka w kategorii najlepsza reżyseria trafiła do Parka Chan-wooka za "Decision to Leave". Tarik Saleh odebrał nagrodę za najlepszy scenariusz - "Boy from Heaven".

Honorowa Złota Palma trafiła do Foresta Whitakera.

Jerzy Skolimowski to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów ostatnich dekad, a także scenarzysta, aktor, malarz i poeta. Autor scenariuszy do tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów jak "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy czy "Noża w wodzie" Romana Polańskiego. Od lat 70 tworzy przede wszystkim za granicą realizując filmy m.in. we Włoszech, Anglii i USA. Zdobywca wielu nagród filmowych. m.in. Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film Start, Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes za film Wrzask czy Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Wenecji za film Latarniowiec. Jerzy Skolimowski otrzymał również Honorowego Złotego Lwa Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Od 2008 roku i filmu Cztery noce z Anną ponownie wielokrotnie nagradzany za ten i kolejne filmy: "Essential Killing" z 2010 (m.in. nagroda Specjalna Jury Festiwalu w Wenecji) i "11 minut" z 2015 roku zarówno w Polsce jak i za granicą. Wielokrotny laureat Orłów.

W 2003 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za “niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską”. W 2009 uzyskał trzy nominacje za film "Cztery noce z Anną", ostatecznie zdobywając statuetkę w kategorii Najlepsza Reżyseria. W 2011 roku nominowany był w trzech kategoriach za "Essential Killing" otrzymując Orły za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film. W 2016 Akademia nominowała go do Orłów za "11 minut" w kategoriach Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.

Przypominamy, że Jerzy Skolimowski już 6 czerwca odbierze nagrodę za Osiągnięcia Życia podczas ceremonii wręczenia Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Bezpośrednią transmisję z gali przeprowadzi CANAL+ w paśmie niekodowanym.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×