"Chłopiec w pasiastej piżamie". Przyjaźń syna niemieckiego oficera i małego więźnia obozu koncentracyjnego [RECENZJA]

Mimo zakazu rodziców Bruno oddala się od domu. Trafia do otoczonego drutem kolczastym obozu zagłady, gdzie przy płocie poznaje żydowskiego chłopca, Szmula. Między chłopcami nawiązuje się przyjaźń.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Zderzenie niewinności dzieciństwa z okrucieństwem wojny niejednokrotnie dało na ekranie ciekawy rezultat, na przykład w "Świadectwie urodzenia" Stanisława Różewicza, "Dziecku wojny" Andrieja Tarkowskiego, "Imperium słońca" Stevena Spielberga i głośnej tragikomedii Roberto Benigniego "Życie jest piękne". W "Chłopcu w pasiastej piżamie" z tematem zmierzył się brytyjski reżyser Mark Herman (twórca niezapomnianej "Orkiestry"), adaptując bestsellerową powieść Johna Boyne’a.

Czasy II wojny światowej. 8-letni Bruno (As Butterfield), syn wysokiego rangą hitlerowca (David Thewlis), łamie ojcowski zakaz oddalania się od domu. Odkrywa obóz koncentracyjny, którego komendantem jest właśnie jego ojciec, ukrywający przed rodziną charakter swojej pracy. Bruno zaprzyjaźnia się z więźniem obozu, swoim żydowskim rówieśnikiem Samuelem (Jack Scanlon). Konsekwencje tej przyjaźni będą wstrząsające, lecz nim nastąpią, mały Bruno zdąży otrząsnąć się z dziecięcej naiwności i uświadomić sobie grozę miejsca, w którym przebywa jego przyjaciel.

Poruszającą opowieść kończy scena, która przypomina nam, że ukazana w filmie tragedia była tragedią milionów.

Andrzej Bukowiecki

Dramat amer.-ang. 2008, reż. Mark Herman

"Chłopiec w pasiastej piżamie". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
 • Kasbig (gość)

  Film jest ponadczasowy, nie chodzi tu tylko o to, ze dwaj mali bohatoro

  Film jest ponadczasowy i nie chodzi tu tylko o to, ze dwaj mali bohaterowie zostali w sposob nieswiadomy ofiarami holokaustu. Fabula ukazuje wyraznie, ze dzieci w tym wieku nie zwracaja uwagi na to, ze istnieja jakies spoleczne podzialy na lepszych i gorszch, dla nich liczy sie przyjazn, akceptacja oraz chec pobawienia sie z rowiesnikiem. Nie wazne czy ten drugi jest brudny, glodny, liczy sie przebywanie z dzieckiem w tym samym wieku. Tak jest i w dzisiejszych czasach, dzieci do 9tego roku zycia nie zwracaja na to uwagi, to rodzice manipuluja nimi i zmuszaja do zaniechania kontakow z tzw.osobnikami nieodpowiednimi. To rodzice wymuszaja zachowania, ktore sa niezroumiale dla dzieci. Bardzo poruszajacy film.

  21.09.2020 00:58
 • ... (gość)

  Rewelacyjny film. Obejrzałem kilka lat temu i POLECAM !!

  18.04.2015 08:02

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×