"Chwała" czyli kolejny hollywoodzki hołd dla historii Ameryki [RECENZJA[

USA, rok 1862. Po krwawej bitwie pod Antietam, dowódcy wojsk Unii decydują się na stworzenie oddziału w którym mają służyć czarnoskórzy mieszkańcy USA.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Dowódcą 54 Regimentu Massachusetts ma być biały – pułkownik Robert Gould Shaw (Matthew Broderick) – podobnie jak cała kadra oficerska. Nawet w wojskach Unii ten pomysł jest przyjmowany co najmniej ze zdziwieniem, a czasami wręcz z wrogością: czarnoskórzy kadeci na każdym spotykają się z rasizmem i agresją, są poddawani wyjątkowo trudnej i ciężkiej mustrze, nie dostają przydziałów obuwia i umundurowania. Mimo tych przeszkód a także oporów w najwyższym dowództwie, Shaw tworzy ze swoich żołnierzy pełnowartościowy oddział. Jednak regiment wciąż jest używany jedynie do wykonywania zadań na zapleczu. W końcu dostają szansę: mają wykazać się umiejętnościami podczas ataku na Fort Wagner...

„Chwała” to kolejny hollywoodzki hołd dla historii Ameryki. Zbudowany wg klasycznych zasad filmowania jest solidny i odpowiednio pompatyczny a na dodatek doładowany porcją political correctness. Nic więc dziwnego, że i siłę przebicia na tyle dużą, by zdobyć pięć nominacji do Oscara i trzy statuetki, w tym dla Denzela Washingtona (najlepszy aktor drugoplanowy).

fabularny, dramat, Kraj: USA, Rok: 1989, reż. Edward Zwick

"Chwała" w telewizji - sprawdź datę emisji

Wróć do programu tv

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×