"Cicha noc". Arkadiusz Jakubik w roli własnego ojca w debiucie Piotra Domalewskiego [WIDEO+ZDJĘCIA]

Nagrodzony Złotymi Lwami 2017 w Gdyni film „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego w kinach pojawi się 24 listopada.

Multimedia

Dawidowi Ogrodnikowi („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”), który za ten film otrzymał na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za najlepszą główną rolę męską, partneruje – w roli ojca – Arkadiusz Jakubik („Wesele”, „Wołyń”).

Scenariusz tego filmu jest znakomity – mówi aktor w wywiadzie udzielonym listopadowemu miesięcznikowi „Pani”. – I w swojej konstrukcji, i w pomyśle, i w prawdzie, która jest tam zawarta. Jest to zresztą historia oparta na doświadczeniach rodzinnych reżysera. Ja też odnalazłem tam swojego tatę. Ojciec z filmu przez 15 lat pracuje w Niemczech i przysyła pieniądze, by utrzymywać małe gospodarstwo na wsi (...) W „Cichej Nocy” gram tego ojca, mam dwóch dorosłych synów i trzy córki w wieku nastoletnim. Facet jest bardzo samotny, ma poczucie zmarnowanego życia, ale przede wszystkim nie potrafi sobie znaleźć miejsca w tej rodzinie.

Triumf debiutantów i kompromitacja większości uznanych twórców [KOMENTARZ+WIDEO]Zobacz więcej

Dla Jakubika, jak sam przyznaje, ważną inspiracją były kontakty z jego własnym, nieobecnym przez wiele lat ojcem – równie trudne jak bohaterów „Cichej Nocy”: Wrócił ktoś, z kim było ciężko nawiązać bliską relację (…) emigracja ojca uczuliła mnie na pewne rzeczy. Na przykład nie chciałbym, aby moi synowie wyjechali z Polski.

Tworząc postać mrukliwego, zamkniętego w sobie człowieka, Jakubik podczas zdjęć sam stał się samotnikiem: Niedawno moja filmowa żona Agnieszka Suchora, która zresztą pięknie zagrała w tym filmie, powiedziała mi, że na planie byłem niefajny, wręcz niemiły, że nie było do mnie żadnego dostępu. Na festiwalu w Gdyni przeprosiłem ją, wytłumaczyłem, skąd się to wszystko wzięło. Bo Jakubik, jak mówi, pracuje „na prawdziwych emocjach”, które zresztą pomogły, według niego, zbudować w filmie głęboką, skomplikowaną relację małżeńską.

W filmie, obok Ogrodnika, Jakubika i Suchory („Ki”), występują także: Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Konwój”), Tomasz Schuchardt („Demon”, „Jesteś Bogiem”), Maria Dębska („Moje córki krowy”) oraz Paweł Nowisz („Różyczka”).

„Cicha Noc” w kinach od 24 listopada!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×