„Co ludzie powiedzą?” czyli mistrzowska satyra na snobizm i egoizm [ZDJĘCIA]

Dziś w cyklu "Retro seriale" królowa dobrych manier, jej mąż pantoflarz i wykwintne kolacje przy świecach, czyli szalony świat największej snobki lat 90. - Hiacynty Bukiet z serialu "Co ludzie powiedzą?"

Multimedia

Błękitna krew z domieszką klasy średniej

Hiacynta Żakiet..., a właściwie Bukiet, to pełna tupetu i wrodzonego egoizmu główna bohaterka jednego z najpopularniejszych brytyjskich seriali lat 90. "Co ludzie powiedzą?". Jej historia zaczyna się 29 października 1990 roku - to właśnie wtedy wyemitowano pierwszy odcinek perypetii Hiacynty. W latach 1990-1993 roku, a następnie jeszcze w 1995 roku powstało łącznie 40 odcinków, a także nadprogramowe 5 odcinków specjalnych.

Hiacynta, to taka Perfekcyjna Pani Domu lat 90. Nieustannie stara się prezentować jako znacznie zamożniejsza i należąca do wyższej klasy społecznej niż w rzeczywistości. Jej obsesja na punkcie savoir-vivre'u, unikania skandali, kontrolowania innych ludzi i dążenie do perfekcji jest źródłem wielu komicznych sytuacji i tematem, wokół którego koncentruje się akcja całego serialu.

Obok Hiacynty w serialu możemy śledzić perypetie jej sióstr czyli niechlujnej Stokrotki, ciągle romansującej Róży i Wioletty, a także Ryszarda Bukieta, męża Hiacynty, któremu do dziś współczuje cała Anglia. Mało kto pamięta jeszcze postać Sheridana, czyli syna Ryszarda i Hiacynty - studenta homoseksualisty! Co prawda nie pojawił się nigdy na ekranie, ale przewija się w rozmowach pozostałych bohaterów, lub gdy dzwoni do swojej matki po pieniądze.

Rezydencja Bukietów, przy telefonie pani domu. Ach, to ty...

Tego typu zabawnych gagów w serialu "Co ludzie powiedzą?" nie brakuje, bowiem Hiacynta i jej przerysowane mniemanie o samej sobie - tym samym obrazujące najgorsze cechy brytyjskiego narodu to bardzo wdzięczny temat do obśmiania. Pozostając w temacie rozmów telefonicznych, Hiacynta odbierając telefon od siostry Wioletty krzyczy z przedpokoju do przebywającego w domu gościa:

Ach! To moja siostra Wioletta! Ta, która ma w domu saunę, Mercedesa i stajnię dla kucyka!

Wyraziste postaci, mocno obsadzone

W obsadzie serialu "Co ludzie powiedzą?" znaleźli się m.in. genialna Patricia Routledge, Clive Swift w roli męża pantoflarza, Judy Cornwell jako Stokrotka, Geoffrey Hughes czyli Powolniak i Anna Dawson jako Wioletta. Aż trudno uwierzyć, że w latach 1992 i 1993 Routledge była dwukrotnie nominowana do BAFTA w kategorii: Najlepszy występ komediowy i ani razu nie zdobyła statuetki! Stacja BBC doceniła jednak wybitny talent Patricii, która w 1996 roku otrzymała nagrodę dla ulubionej aktorki z okazji 60. rocznicy odznaczeń stacji.

Brytyjski humor komediowy pokochali również widzowie poza granicami Zjednoczonego Królestwa. W 2004 roku serial "Co ludzie powiedzą?" zajął drugie miejsce w rankingu ulubionych produkcji BBC w głosowaniu widzów z całego świata.

Sukces serialu "Co ludzie powiedzą?" to nie tylko wyraziste role, obsadzone przez specjalistów od brytyjskiego humoru. To również zasługa Roy'a Clarke'a - chyba najlepszego scenarzysty telewizyjnego w Wielkiej Brytanii, twórcy "Babiego lata", najdłużej emitowanego serialu komediowego w dziejach brytyjskiej telewizji.

Wielki powrót największej snobki lat 90.

Aktualnie odcinki tego kultowego serialu możecie oglądać na kanale Puls TV, ale dla wszystkich fanów Pani Bukiet mamy dobre wiadomości. Stacja BBC pracuje nad nową wersją serialu "Co ludzie powiedzą?". Być może już niebawem będziemy mogli zobaczyć perypetie młodej Hiacynty.

CZYTAJ TAKŻE: "CO LUDZIE POWIEDZĄ?". WIELKI POWRÓT HIACYNTY BUKIET!

Komentarze

Skomentuj
  • Ja (gość)

    Uwielbiam Panią Bukiet :-)

    08.01.2016 16:59
  • fanka (gość)

    czekam na zakup tych odcinkow

    07.01.2016 21:15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×