Co robić, gdy dostawca internetu blokuje streaming? Są na to sposoby!

Z internetu korzystasz w wielu różnych miejscach. Nie zawsze jest to Twoje przytulne mieszkanie, gdzie masz szybki i niczym nieograniczony dostęp do sieci. Bywa, że czasami jest to hotel, pensjonat, biuro lub instytucja publiczna. Możesz utknąć na dłużej w zupełnie nieoczekiwanym miejscu. Tam dostęp do sieci może podlegać ograniczeniom, a serwisy ze streamingiem mogą być po prostu zablokowane. Dlaczego dostawca sieci blokuje streaming?

Multimedia

Streaming można opisać jako ciągłe pobieranie dużej ilości danych, które są niezbędne do odtwarzania różnego typu materiałów wideo. Filmy, seriale, sport czy oglądanie na żywo ulubionych youtuberów lub e-sportu. Zasada działania jest podobna. Odpalasz wideo, a w tle Twój komputer lub telefon pobiera duże ilości danych niezbędnych do wyświetlenia obrazu.

Są jednak miejsca, w których administratorzy sieci mogą zablokować streaming popularnych platform VOD. Zarówno w Polsce jak i za granicą. Dlaczego tak jest? Tak jak wspomnieliśmy, oglądanie filmów online wiąże się przesyłaniem dużej ilości danych. Aby chronić przepustowość sieci przed nadmiernym obciążeniem, może w niej zostać wprowadzona czarna lista stron, które będą niedostępne lub ich działanie będzie spowolnione. Wtedy serwis m

Powodem może być również niechęć do udostępniania sieci w celach innych niż te przewidziane przez właściciela. Dobrym przykładem może być tutaj internet dostępny w pracy czy w bibliotece. Gdzie na oglądanie Netflixa, Playera czy Ipli nawet w wolnym czasie nie patrzy się zbyt przychylnie.

Co robić w takiej sytuacji?

Może się zdarzyć, że powodem dla którego nie działa Ci serwis ze streamingiem jest jego awaria. W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności sprawdzić na Facebooku lub Twitterze czy firma nie poinformowała o chwilowych problemach. Dobrym miejscem jest też serwis Downdetector gdzie użytkownicy na bieżąco informują o problemach ze stronami i usługami sieciowymi.

Jeżeli wykluczysz sytuację, że problem leży w Twoim komputerze to pierwszym krokiem może być kontakt z osobą odpowiedzialną za sieć. Jeżeli jest to miejsce gdzie serwisy ze streamingiem powinny normalnie działać jak np. sieć domowa lub w hotelu to zadzwoń i zapytaj czy niektóre serwisy sieciowe są blokowane.

Jeżeli jednak masz pewność, że problem leży po stronie dostawcy sieci, to najprostszym sposobem żeby ominąć ewentualne blokady jest zmiana ustawień DNS. Popularnym wyborem są darmowe DNS od Google, która pozwalają omijać większość ograniczeń nakładanych przez dostawców sieci na serwerach DNS. Może się jednak okazać, że nawet to nie pomoże.

Gdy wszystko inne zawiedzie

Rozwiązaniem w sytuacji gdy wszystkie inne sposoby przyniosą marny skutek jest użycie VPN. To dość popularna technologia, która pozwala poradzić sobie z różnego rodzaju ograniczeniami, na które można natknąć się w sieci. Tutaj możesz dowiedzieć się co to jest VPN, gdzie opisano dokładnie jego sposób działania.

Jak to wygląda z perspektywy użytkownika? Trzeba zainstalować specjalny program, który umożliwia dwie rzeczy: łączenie się ze wszystkimi serwisami internetowymi za pomocą szyfrowanego połączenia i dzięki temu ukrycie przed administratorem sieci tego co w niej robisz.

Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, gdyż administratorowi strony ciężko jest zablokować korzystanie z VPN przez użytkownika. Dodatkowo, przy aktywnym połączeniu z serwerami VPN nie ma on możliwości weryfikacji tego, na jakie strony wchodzi użytkownik.

Podsumowując, gdy zauważysz problemy z działaniem streamingu, w pierwszej kolejności sprawdź czy serwis nie ma awarii. Następnie (jeśli to możliwe) spróbuj skontaktować się z administratorem sieci i rozwiązać problem. Gdy jednak okaże się, że dostawca sieci uniemożliwia oglądanie filmów i seriali przez Internet to pozostaje zmiana DNS lub skorzystanie z VPN.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×