Co to właściwie jest ten Oscar?

Zbliża się ceremonia rozdania Oscarów. Przypomnijmy, jak dokładnie wygląda, z czego składa się i co symbolizuje ta najbardziej pożądana statuetka w świecie filmu.

Multimedia

Oscar jest najbardziej prestiżową nagrodą filmową przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Statuetka ma około 35 cm wysokości. Przedstawia złotego rycerza-krzyżowca opartego na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu. Rolka posiada pięć szprych symbolizujących aktorów, reżyserów, producentów, techników i pisarzy. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons, wyrzeźbił George Stanley, a pierwowzorem Oscara był aktor Emilio Fernandez. Składa się stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem.

CZYTAJ TAKŻE: NOMINACJE DO OSCARÓW 2015 [WIDEO+LISTA NOMINOWANYCH] KRYTYKA NOMINACJI DO OSCARÓW 2015 W INTERNECIE - OSCARY ZBYT "BIAŁE"? [WIDEO]

Faktyczna nazwa statuetki to "Academy Award of Merit", ale od 1939 nazywana jest Oscarem. Nie ma oficjalnych danych, mówiących o pochodzeniu nazwy Oscar. Plotka głosi, że Margaret Herric, bibliotekarka w Akademii, w 1931 roku powiedziała, że statuetka przypomina jej wuja Oscara. I tak imię wuja przylgnęło do złotego rycerza.

Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku i trwała... 15 minut. Od tego czasu wręczono ponad 3000 statuetek, które, na pozór nie różnią się od siebie, ale każda ma swój indywidualny numer.

Czy Oscar jest ciężki? Waży 3,9 kg, ale cóż to za słodki ciężar...

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×