"Czarnobyl - wstęp wzbroniony". Premiera dokumentu 30 maja w TVN [WIDEO]

TVN Turbo w dokumencie "Czarnobyl – wstęp wzbroniony" pokaże Czarnobylską Strefę Wykluczenia prawie 30 lat po katastrofie. W roli przewodnika po tym niezwykłym terenie wystąpi dziennikarz Jacek Podemski.

Multimedia

O tym miejscu słyszeli wszyscy: Czarnobyl. Miasto, w pobliżu którego doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. 26 kwietnia 1986 roku seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor jądrowy bloku energetycznego nr 4 elektrowni. Przyczyną tragedii był eksperyment, mający przetestować skuteczność awaryjnego systemu zasilania. Do atmosfery dostał się skażony, radioaktywny pył, który objął swoim zasięgiem obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Nad Europą uniosła się wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna. A to był dopiero początek dramatu…

Z obszarem tym związanych jest wiele legend i mitów, które narosły przez lata. Jak teren ten wygląda obecnie? „Czarnobyl” to nie tylko pozostałości elektrowni i opuszczone miasto Prypeć, ale i dziesiątki innych, niezwykłych miejsc, w których do dziś, mimo zakazów, mieszkają ludzie. Ekipie TVN Turbo jako jednej z nielicznych udało się wejść m.in. do sterowni bloku numer 4 – to właśnie tam zapadały decyzje, które doprowadziły do największej katastrofy atomowej w historii. To miejsce ma wciąż działa a wyobraźnię, a jednocześnie skłania do refleksji. Jak wskazuje Jacek Podemski:

Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. Z jednej strony ciążąca nad tym miejscem tragedia , z drugiej strony dzika przyroda. Człowiek chciał okiełznać tu energię atomową, nie udało mu się. My chcieliśmy odkryć tajemnice tego miejsca, zrozumieć to, co się tu stało, odmitologizować historię tej strefy.

- Przygotowując "Wstęp wzbroniony" dostawaliśmy wiele zapytań od naszych widzów, kiedy odwiedzimy Czarnobyl. Była potrzeba by zagłębić się w historię tego miejsca, pokazania go na nowo – dodaje reżyser Armin Kurasz.

"Czarnobyl - wstęp wzbroniony" w poniedziałek, 30.05.2016 o godz. 20:55 w TVN!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×