"Czas patriotów". Jack Ryan, były agent CIA uwikłany w zbrojną akcję terrorystyczną [RECENZJA]

Ryan, były agent CIA, przebywa z żoną i córką w Londynie, gdzie przypadkowo zostaje uwikłany w zbrojną akcję terrorystyczną. Udaremniając zamiary terrorystów, naraża się na ich zemstę.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Podczas wakacyjnego rodzinnego pobytu w Londynie agent CIA Jack Ryan (Harrison Ford) jest świadkiem próby zamachu bojówki IRA na jednego z członków rodziny królewskiej. Włącza się do strzelaniny i zabija jednego z napastników, udaremniając tym samym atak. Od tego momentu Ryan, jego żona i córka również stają się celem dla irlandzkich terrorystów. Ale nie z powodów politycznych, lecz osobistych – zabity zamachowiec był bratem przywódcy IRA Seana Millera (Sean Bean).

Kolejna udana ekranizacja powieści Toma Clancy’ego, której bohaterem jest pracujący w CIA Jack Ryan. W „Polowaniu na „Czerwony Październik”” (1990), czyli pierwszym filmie, w którym się pojawia Ryan, zagrał go Alec Baldin. Wtedy Harrison Ford tę rolę odrzucił, bo miał być na ekranie mniej czasu niż Sean Connery. W „Czasie patriotów” jest już samodzielnym bohaterem pozytywnym, więc bez wahania przyjął angaż. Dwa lata później raz jeszcze zagrał Ryana w „Stanie zagrożenia”. Jednak przygotowując „Sumę wszystkich strachów” (2002) uznano, że Ford jest za stary i zatrudniono Bena Afflecka. W ten sposób w czterech filmach Ryana zagrało trzech aktorów. W ostatnim, piątym: „Jack Ryan: teoria chaosu” (2014) jako tytułowy bohater wystąpił Chris Pine.

Piotr Radecki

Film sensacyjny USA 1992, reż. Phillip Noyce

"Czas patriotów". Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Kent (gość)

    Szanowny Panie,

    Pisze Pan ,, udaremniając zamachy terrorystów''. Jakich terrorystów? Ira to Irlandcy patrioci a terrorystami są Anglicy od czasu podbojów Wilhelma 1 Zdobywcy! Proszę nie propagować tu Brytyjsko-amerykańskiej agitki, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To Brytyjczycy weszli na teren Irlandii a nie odwrotnie! To oni są terrorystami i muszą każdemu dyktować co ma robić bo inaczej są chorzy gdy ich polityka nie jest na wierzchu i nie mają ostatniego zdania. Proszę poczytać kim był Michael Collins i do czego dążył, zapoznać się z ideami Sinn Fein. Pisząc o IRA terroryści dał Pan przykład nieznajomości tematu oraz ignorancji. Książki nie gryzą, miłej lektury.

    15.11.2020 19:01

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×