"Czterej pancerni i pies", czyli wojna z dystansem. Bohaterowie serialu po latach! [GALERIA]

Kamila Glińska
Kamila Glińska
"Czterej pancerni i pies" podbili serca Polaków.
"Czterej pancerni i pies" podbili serca Polaków. media-press.tv
"Czterej pancerni i pies" to niewątpliwie jeden z polskich hitów serialowych. Należy już do pozycji kultowych, a aktorzy grający w nim na zawsze wpisali się na karty historii. Przypomnijmy sobie ich wszystkich! Czy jest ktoś, kto nie zna tego serialu?

Serial "Czterej pancerni i pies" powstał na bazie książki Jerzego Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Autor książki współtworzył także scenariusz. Serial był emitowany po raz pierwszy w latach 1966 - 1970. Opowiada o czterech członkach załogi czołgu "Rudy 102" oraz piątym, nieformalnym, w postaci psa Szarika.

"Czterej pancerni i pies" cieszyli się wielką, niesłabnąca (do dzisiaj!) popularnością, mimo że nakręcono jedynie dwadzieścia jeden odcinków. Fani zakładali nawet "Kluby Pancernych" dla zafascynowanej bohaterami młodzieży.

Serial z dystansem traktował temat wojny. W scenach poruszano poważne tematy, ale nie brakowało humoru, zabawnych sytuacji i tekstów. Swoje wielkie role stworzyły tam ikony polskiej sztuki aktorskiej: Janusz Gajos (Janek), Franciszek Pieczka (Gustlik), Roman Wilhelmi (Olgierd) i Wiesław Gołas (Tomuś).

Kim był Szarik?

Szarik w tłumaczeniu z rosyjskiego na polski to po prostu "kuleczka". pol. „kuleczka”). Był to owczarek niemiecki, pies Janka. Jako szczeniak pochodził od suki towarzyszącego Jankowi na dalekim wschodzie ZSRR Jefima Siemionowicza. W serialu Szarikiem były aż trzy psy - Trymer (główny) oraz Atak i Spik (dublerzy).

Pies był ważnym członkiem załogi czołgu, wielokrotnie pomocnym w potrzebie. Nie raz uratował załogę "Rudego" przed niechybną śmiercią. W trzecim odcinku ("Gdzie my - tam granica"), na rozkaz Pułkownika, Szarik został wpisany do stanu brygady, co skutkowało tym, iż miał on prawo do porcji jedzenia z kuchni wojskowej.

Rudy 102, czyli...

"Rudy" to nazwa fikcyjnego czołgu, w którym walczyli główni bohaterowie. 102 to natomiast jego numer taktyczny. Nazwa została nadana na cześć rudowłosej Marusi Ogoniok (w tej roli Pola Raksa) - rosyjskiej sanitariuszki, narzeczonej Janka. Oficjalnie w serialu nadana została w piątym odcinku "Rudy, miód i krzyże".

Rudego 102 "grały" trzy czołgi: dwa z Żagania i jeden z Wrocławia. Po zakończeniu zdjęć do "Czterech pancernych...", żagańskie czołgi posłużyły jako cele na poligonie, a ostatecznie trafiły na złom. Wrocławski Rudy 102 trafił natomiast do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą. Można go tam oglądać do dziś.

Zobaczcie naszą galerię z serialu i przypomnijcie sobie, kto w "Czterech pancernych i psie" odgrywał główne role!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn